TRAFİK CEZASI ÖDEME SÜRESİ
Trafikte daha güvenli ve daha nizami bir araç sürüşü sağlanabilmesi amacı ile ilgili devlet kurumları tarafından trafik kuralı uygulamaları gerçekleştiriliyor. Trafik koşullarına ve standartlarına göre tamamen bilimsel teknikler ile belirlenen trafik kurallarının ihlal edilmesinde caydırıcı etki sağlaması amacı ile de trafik cezaları uygulanıyor. Bu trafik cezaları günümüz modern teknolojisi sayesinde çok daha etkin bir şekilde gerçekleştirilen trafik denetlemeleri ile araç sürücülerine uygulanıyor.

Trafik Cezası Sorgulama

Günümüz modern teknolojisi sayesinde trafikte kullanılan mobese kamera sistemleri, Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ve radar sistemleri gibi çeşitli ileri nesil sistemler sayesinde araçlar durdurulmadan plakalarına otomatik trafik cezası uygulaması gerçekleştiriliyor. Araç sürücüleri de internet üzerinden trafik cezası sorgulama ile trafik cezasının olup, olmadığını veya trafik cezasının ayrıntılarını inceleyebiliyor. Bu işlem için kullanılabilecek iki farklı yöntem bulunuyor.

ceza2

-GİB İnternet Vergi Dairesi ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ ekranından plaka(varsa özel plaka), T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgileri ile emniyet şeridi ihlal cezası sorgulama yapılabiliyor.

-Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web portalındaki ‘Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’ ekranından isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileriyle gerçekleştirilebiliyor.

Trafik Cezası Ödeme Süreleri

Trafik cezalarının ödemesinde yaşanan gecikmeler dolayısıyla devlet tarafından erken trafik cezası ödemesinin sağlanabilmesi amacı ile yapılan değişiklik çerçevesinde 15 gün içerisinde trafik cezasının ödenmesi durumunda cezanın yüzde 25’lik indirim olarak yansıtılıyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*