TRAFİK CEZASI ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ
Trafikte araç sürücüsü ve yaya güvenliğinin sağlanabilmesi şehir içi trafiğin nizami hale getirilerek mağduriyetlerin önlenebilmesi gibi pek çok sebebe bağlı olarak oluşturulan farklı trafik kuralları bulunuyor. Türkiye’de Trafik Kanunu kapsamında trafik kurallarının ihlal edilmesinin önüne geçilebilmesi amacı ile farklı kapsamlarda caydırıcı etkilerde trafik cezaları uygulanıyor.

Trafik denetlemelerinin daha modern ve daha etkin biçimde gerçekleştirildiği bugünlerde araç sahiplerine/sürücülerine uygulanan trafik cezalarının ödemelerinde de önemli kolaylıklar sağlanıyor. Özellikle trafik cezası erken ödeme indirimi önemli bir avantaj sağlıyor.

2

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Trafik kuralı ihlali dolayısıyla trafik ekipleri veya trafik sistemleri tarafından trafik cezası uygulanan araç sürücülerinin maddi durumlarının iyi olmaması ve trafik cezasını ödeyebilmeleri amacı ile trafik cezalarında erken ödeme indirimi sağlanıyor. Özellikle trafik cezalarında yüksek oranlarda artışların yaşanması pek çok araç sürücüsünün bu cezaları ödeyebilmekte fazlasıyla zorlanmasına neden olabiliyor. Ancak trafik cezası erken ödeme indirimi ile bu trafik cezalarının ödenebilmesine yardımcı oluyor. 2016 yılında uygulanan trafik cezası erken ödeme indirimi için belirli bir miktar bulunmuyor. Ancak trafik cezası erken ödeme indirimi için trafik cezasının yüzde 25’lik kısmının indirimi şeklinde uygulanıyor. Buna göre 100 TL’lik bir trafik cezası alan araç sürücüsünün trafik cezasını 15 günlük süreç içerisinde ödemesi yüzde 25’lik indirimden yararlanarak 75 TL olarak ödeyebilme hakkına sahip olabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*