TAŞIMACILIK VE KOLTUK POLİÇE SORGULA
Türkiye’de sigorta şirketleri tarafından uygulanan sigorta türlerinin bazıları isteğe bağlı iken bazıları zorunlu sigorta kapsamın altındadır. Bu sebeple de günümüz Türkiye’sinde ticari kurum olarak hizmet veren ve yolcu taşımacılığı yapan ulaşım firmaları tarafından koltuk ve taşımacılık sigortası yapılması gerekiyor. Ulaşım firmalarının taşımacılık ve koltuk poliçesi oluşturmadan yolcu taşımacılığı yapmaları ve hizmet vermeleri kesinlikle yasak olduğu gibi tespiti durumunda yüksek cezai yaptırımlar gerçekleştirilir.

Taşımacılık ve Koltuk Poliçesi Ne İşe Yarar?

Ulaşım firmaları tarafından yapılması zorunlu olan taşımacılık ve koltuk sigortası yolculuk esnasında olası kazalar halinde yolcunun güvence altına alınmasını sağlar ve tazminat konusunun en doğru şekilde çözüme kavuşturulabilmesine yardımcı olur. Ayrıca bu sigortanın kapsamı da oldukça geniştir. Ulaşım firmalarının genel bir taşımacılık ve koltuk sigortası yaptırması mümkün değildir. Bu yüzden ulaşım firmaları tarafından her araç için ayrı ayrı sigorta yaptırılması gerekiyor. Ayrıca bu sigortalara ilişkin ödemelerinde peşin yapılması gerekiyor.

zyt

Taşımacılık ve Koltuk Poliçe Sorgulama

Taşımacılık ve koltuk poliçe sorgulama işlemleri internetten yapabiliyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SGBM) resmi web sayfasında bulunan taşımacılık ve koltuk poliçe sorgula ekranından kolaylıkla sorgulama yapılabiliyor. Bu sorgulama için girilmesi gereken bilgiler ve alternatif sorgulama yöntemleri;

*Plaka ve sigortalı T.C. kimlik numarası
*Plaka ve sigortalı Vergi kimlik numarası
*Sigorta bilgileri ile sorgulama (Sigorta şirketi, acente no, poliçe no, yenileme no) şeklinde sıralanıyor.

<<SORGULAMA LİNKİ>>


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*