MTV HESAPLAMAmotor

Araçlar için yıl içerisinde iki taksit halinde alınan, motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesi zorunludur. Vergi ödemelerinde online olarak işlem yapılacağı gibi ne kadar vergi ödeneceği konusunda da bilgi alınabilir. Bu tür işlemlerde MTV hesaplama yapılması yeterli olacaktır. MTV hesaplama işlemleri için aşağıdaki adımları takip edebilir ve resimler ile kolay bir şekilde sizler de araçlarınız için vergi hesaplamasını yapabilirsiniz.

MTV Nasıl Hesaplanır?

MTV hesaplama işlemleri için kişilerin ilk olarak aşağıdaki bağlantı üzerinden MTV hesaplama sayfasına giriş yapması gerekmektedir. Sayfaya giriş yapıldığında ise aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

mtv-hesaplama

İlgili sayfadaki yıl bölümü değiştirilemez ve hesaplanan yılı göstermektedir. Bir altındaki araç tipinde ise aracınızın tipini seçmeniz gerekmektedir. İlgili bölümde 6 farklı araç tipi arasından seçim yapılması gerekirken, yapılacak seçimler şöyledir;

secim

Ardından ise aracın yaşı seçilmelidir. Araç yaşını bilmeyen kişiler ruhsat üzerinden tarihi öğrenerek, buna göre seçim yapabilir. Yaş seçiminde belirli aralıklar verilmiştir ve bu aralıklar da şöyledir;

yas

Son olarak ise araçların motor silindir hacmine bakılmalıdır. Pek çok araç silindir hacmi ile ifade edilir. Citroen Saxo 1.5 gibi rakamlar silindir hacmini ifade etmektedir ve bu bölümden de uygun olan seçenek seçilmelidir.

motor

Bu şekilde yapılacak işlemler sonrasında hesapla butonuna tıklanmasının ardından Sistem tarafından araç için ne kadarlık bir motorlu taşıtlar vergisi ödeneceği belirlenecektir. Örnek bir hesaplama sonucu ise aşağıdaki gibidir.

sonuc

Resimden de anlaşılacağı üzere yıl içerisinde iki taksit halinde alınan MTV için araç sahibi ilk taksit döneminde 145,50 TL, ikinci taksit döneminde de 145,50 TL ödeyerek 2015 yılı içerisindeki ödemelerini gerçekleştirebilecektir. 2016 yılına girildiğinde ise yeni bir sorgulama yapılarak, yeni yıl içerisindeki vergi durumu hesaplanmalıdır.

MTV HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*