KAZALI ARAÇ SORGULAMAkaza

Araçların kaza yapması, tutanaklar ile kayıt altına alındığından dolayı kazalı araç sorgulama işlemleri ile araçların kaza durumunun kontrol edilmesi sağlanmıştır. Önceki yıllarda tutanak gibi işlemlerin düzenli olarak yapılmamasına karşın artık trafikte bu tür uygulamalar ve düzenlemeler yapılmakta ve tüm kazalar, küçük çapta olsa dahi kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede kişilerin araçların kaza konusunda bilgi almak istediğinde sunulan servislerden yararlanması yeterli olacaktır. Kazalı araç sorgulama yapacak kişilerin unutmaması gereken en önemli detay, bilgilerin sadece kaza kayıtlarına göre sağlandığıdır. Eğer kişiler kazalar sonrasında herhangi bir emniyet ya da sigorta kaydı oluşturmamışsa ve kaza hakkında bilgi verilmemişse, kazalı araç sorgulama ile bu konuda bilgi alınması mümkün değildir. Bu açıdan kazalı araç sorgulama yapılarak kazası olmadığı belirtilen bir aracın kaza yapma ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle araç üzerinde bir inceleme yapılması da önerilmektedir.

Kazalı araç sorgulama işlemlerinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hizmetlerinden yararlanılmalıdır. SMS servisi 5664’e gönderilecek kısa mesaj sayesinde kişiler kolay bir şekilde araç kaza bilgilerine ulaşacaktır. Yapılacak sorgulamalar 5 TL ile ücretlendirilmektedir. Kazalı araç sorgulama yapmak isteyenlerin aşağıdaki örnek sorgulamadaki gibi mesaj yazarak 5664’e göndermesi gerekir.

arac

Resimde de görüldüğü gibi sorgulama yaptıktan sonra kişilere araçlar hakkında kaza bilgileri gönderilmektedir. Bu mesajın incelenmesi ile birlikte ise kaza konusunda herhangi bir soru işareti kalmayacaktır. Kazaların hangi tarihlerde yapıldığı ve maddi hasar gibi detayların yer alması, bilgi alınmasını ve kazaların araçta nasıl bir etki bıraktığının öğrenilmesini sağlamaktadır. Sorgulamalarda üstelik araçların değişen parçalarının olup olmadığı konusunda da bilgi alınabilir. Bunun için de parça sorgulaması yapılmalıdır. Kaza tarihi üzerinden yapılabilecek sorgulama için örnek ise şöyledir;

02-ERP


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*