K BELGESİ CEZASI SORGULAMA
Türkiye’de karayolları üzerinden taşımacılık ve nakliye gibi hizmetler sunan işletmelerin, bu hizmetleri sunabilmeleri için kullanacakları araçlara yönelik olarak çeşitli belgeler almaları gerekiyor ki bunlar arasında özellikle K belgesi ön plana çıkıyor. K belgesi ile belirlenmiş olan oranlarda taşımacılık sınıfındaki araçlar ile yine belirlenen ölçülerde yük ya da eşya taşımacılığı için kullanılması gereken bir taşımacılık uygulamasıdır. Bu uygulama ile taşımacılık sektöründe belirlenen standartların güvenlik ve hizmet kalitesini oluşturacak şekilde gerçekleştirilebilmesi sağlanıyor.

k1

K Belgesi Cezası

K belgesine sahip olan sürücülerin belge alımından sonra önceden belirlenen aralıklar çerçevesinde yenileme ve kontrol gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer yenileme veya kontrol uygulamalarında yer alınmaması halinde K belgesi cezası uygulanıyor. K belgesine uygulanan cezalarda maddi yaptırımların yanı sıra belgenin iptali gibi durumlar söz konusu olacağından özellikle bu belgeyi alan sürücülerin kesinlikle kontrollerini ve yenileme işlemlerini zamanında yapmaya özen göstermesi gerekiyor ki böylelikle taşımacılık sektöründe sunduğu hizmetlerine devam edebilme hakkına sahip olabiliyor.

K Belgesi Ceza Sorgulama

K belgesine yenileme, kontrol, aşırı yük gibi çeşitli sebeplerden dolayı ceza uygulanan sürücüler artık internet üzerinden ceza durumunu sorgulayabiliyor. Sanal devlet portalı e-Devlet sisteminde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ‘Araç Yetki Belgesi Sorgulama’ uygulaması sayesinde K belgesi sahibi sürücüler, K belgesi cezası sorgulama işlemlerini internet kolaylığında gerçekleştirebiliyor. Ancak her e-Devlet işleminde olduğu gibi öncelikli e-Devlet kimlik doğrulama yapılması gerekiyor. E-Devlet kimlik doğrulama ‘e-Devlet şifresi’, ‘mobil imza’, ‘elektronik imza’ ve ‘T.C. kimlik kartı’ ile gerçekleştirilebiliyor. K belgesi cezası sorgulama işlemlerinde ise sadece belgenin alındığı aracın plaka bilgisinin girilmesi yeterli olur.

K BELGESİ CEZASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*