İKİNCİ EL ARAÇLARIN VERGİLERİ
İkinci el araç alan kişilerin merak ettiği durumlardan bir tanesi de ikinci el araçların vergileridir. Araçlar için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisinde bir yıl içerisinde vergiler iki eşit taksitte halinde alınmaktadır. Bu bakımdan kişilerin bu ödeme dönemlerinde vergilerini ödemesi gerekmektedir. Araçların ikinci el olup olmaması ya da yeni alınıp alınmaması vergileri etkileyen bir kriter olmayıp tüm vergiler araçlar için aynı şekilde eşittir. Aracın motor gücüne bağlı olarak değişen vergi ödemelerini kişilerin kendi araçlarına göre belirlenen ücreti ödemesi ile birlikte vergi konusundaki işlemler tamamlanmaktadır.

Araçların Vergisi En Çok Ne Kadar?

Motorlu taşıtlar vergisindeki ücretler her yıl artış göstermektedir ve her yılın başında ilgili yıl içerisinde geçerli olacak ücretler açıklanmaktadır. 2016 yılında açıklanan rakamlarda kişilerin motorlu taşıtlar vergisinde ödeyeceği rakam araçlar için en az 66 Türk Lirası olurken bu rakam 22 bine kadar çıkabilmektedir.

Araç Vergisi Nasıl Öğrenilir?

Kişilerin araçların yaşına ve motor silindir hacmine göre ne kadar ücret ödeyeceğini aşağıda yer alan tablo üzerinden öğrenmesi oldukça kolaydır. Aracın yaşı için ruhsatta yer alan trafiğe çıkış tarihine bakılması yeterli olacaktır. Aracın modeli aynı zamanda aracın yaşının hesaplanmasında da kullanılması gereken önemli bir bilgidir. Aracın vergi ödemelerinin yapılması noktasında kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan online ödeme sistemlerinde kullanabilmektedir.

2016-yılı-arac-vergileri.fw_


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*