HURDA ARAÇ SORGULAMA
Araçların kaza durumlarının ağır olması ve hurdaya ayrılması halinde araçlar için hurda kaydı açılmaktadır. Bu konuda bilgi almak isteyen kişiler ise hurda araç sorgulama yapabilir. Hurda araç sorgulama için özel bir uygulama ya da hizmet geliştirilmese de araç hasar kaydı sorgulama sayfasından yararlanarak araçlar için herhangi bir hurda kaydının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sunulan hizmetlerde kişilerin kolay bir şekilde işlem yapabilmesi adına hurda araç sorgulama ya da diğer araç hasar sorgulama hizmetlerinde SMS servisi oluşturulmuş ve sadece plaka bilgisinden araçların kaza durumları hakkında bilgi alınması sağlanmıştır. Bu açıdan mutlaka hazırlanan şablonlara uygun bir şekilde mesaj atılmalı ve sonuç sayfası incelenmelidir.

Hurda araç sorgulama ya da araç hasar kaydı sorgulama işlemlerinde kullanılması gereken SMS servisi 5664 numaralı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin SMS servisidir. İlgili serviste kişilerin plaka bilgilerini ulaştırması sonrasında plaka üzerinden inceleme yapılmaktadır. Bu açıdan araç ile ilgili tüm kaza kayıtları ve aracın hasar durumuna ulaşmak mümkündür. Bu açıdan istenilen araç için kolay bir şekilde hurda araç sorgulama yapılarak bilgi sağlanabilir.

Telefonların mesaj bölümüne giriş yaparak sizler de aşağıdaki resimdeki gibi mesaj oluşturabilirsiniz. Mesajın 5664’e gönderilmesi sonrasında ise yapılması gereken işlemler bitecektir.

arac

Örnek mesajda da görüldüğü gibi kişilerin plakayı özellikle büyük harflerle ve aralarda boşluk bırakmadan yazması gerekir. Sistem için çok önemli olan bu detayın atlanması ve yanlış mesaj gönderilmesi halinde işlem sonuçlanmayacaktır. Doğru bir şekilde atılan mesajın ardından ise kaza raporu kişilere mesaj ile gönderilecektir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından ücretlendirmeye tabi tutulan işlemlerde kişilerin her bir sorgulama için 5 TL işlem ücreti ödemesi gerekir. İlgili ücret direk hatlardan tahsil edilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*