HIZ SINIRI İHLAL CEZASI
Karayollarında uygulanan hız sınırları hem araç sürücülerinin hem de yayaların güvenliğinin sağlanabilmesi açısından tamamen bilimsel tekniklere göre belirleniyor. Araçlar, karayollarında farklı noktalardaki fiziki ve coğrafi özelliklere ve sosyal yapıya göre belirlenen hızlar çerçevesinde seyretmesi gerekiyor. Ancak bu hız sınırı ihlali durumunda trafik ekipleri tarafından hız sınırı ihlal cezası uygulanıyor. Hız sınırı ihlal cezası uygulamalarında, uygulanan ceza miktarı hız sınırı ihlalinin yüzdesine göre belirleniyor.

hiz1

Hız Sınırı İhlal Ceza Ücretleri

Radar ve ortalama hız limitleri aşma trafik ceza miktarları için farklı oranlar uygulanıyor. Hız limitinin aşılması durumunda limitin kaçta kaç oranında aşıldığı uygulanacak cezanın miktarının belirlenmesini sağlıyor. Bu yüzden araç sürücülerinin hız limitlerine uymaları hem ceza almamaları hem de trafik güvenliğini en iyi şekilde koruyabilmeleri açısından hayati bir önem taşıyor. Hız sınırı ihlal cezalarında oranlar;

-Hız sınırlarının yüzde 10 ila yüzde 30 aralığında aşılması 200 TL(Peşin 150 TL) para cezası ve 10 ehliyet ceza puanı şeklinde hesaplanıyor.
-Hız sınırlarının yüzde 30’dan fazla aşılması durumunda 413 TL(peşin 309,75 TL) para cezası ve 15 ehliyet ceza puanı ile geriye ve ileriye doğru 1 yıl içerisinde 5 kez ihlal durumunda sürücü belgesinin iptal edilmesi cezası uygulanıyor.

Bu belirlenen oranlar ve cezalar üzerinden Türkiye’deki karayollarında bulunan farklı hız sınırlarını aşan her araç sürücüsü için trafik ekipleri tarafından gerekli uygulamalar gerçekleştiriliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*