HGS PARA YÜKLEME
Türkiye’de karayollarındaki araç sayısı her geçen gün büyük br hız ile artış gösteriyor ki bu durumun trafikte yarattığı sorunlar oldukça büyük boyutlara ulaşıyor. Özellikle karayoları üzeride yer alan köprü e otoyol ücretli geçiş gişelerinde kullanılan OGS ve KGS gibi ücretli geçiş sistemlerinin hem çağın teknolojik olarak gerisinde kalması hem de araç yoğunluğunu kaldıramaması nedeni ile trafiğin bu noktalardan başlayarak durma noktasına gelmesine yol açıyor. Bu sebeple Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) geliştirildi.

Türkiye’deki karayollarında bulunan köprü ve otoyol ücretli geçiş gişelerinde kullanılmakta olan HGS geçiş sistemleri ile artık araçlar, gişede araçlarını durdurmak zorunda kalmada geçişlerini seri olarak gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle trafikte önemli bir rahatlama sağlanabiliyor. HGS kartı ön ödemeli bir kart olarak çalışıyor. Araç sürücülerinin köprü ve otoyol ücretli geçiş gişelerinden geçiş yapabilmeleri için HGS kartlarında bakiye olması gerekiyor. Bu yüzden araç sürücüleri düzenli olarak HGS para yükleme yapmaları gerekiyor.

yukleme

HGS Kart Para Yükleme

PTT Genel Müdürlüğü’nün online HGS Müşteri Hizmetleri servisi ile HGS para yükleme kolayca yapılabiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde internete kolaylıkla her yerden bağlanarak PTT E-Avm üzerinden kolaylıkla HGS para yükleme işlemleri yapılabiliyor. Ancak bu işlem için PTT E-Avm portalına üye olunması gerekiyor.

PTT E-Avm Üyelik

PTT’NİN E-Avm sitesine birkaç dakika içerisinde bazı bilgileri girerek, üye olunabiliyor. Böylelikle hem HGS kart bakiyesini internetten yükleyebilir hem de ilk yüklemede hizmet bedeli ödemekten kurtulabilmek mümkün oluyor. PTT E-Avm’ye üye olmak için;

*Ad
*Soyad
*T.C. kimlik no
*E-posta
*Kullanıcı adı
*Şifre bilgilerinin girilmesi yeterlidir.


1 Comment Posted

  1. HGS den ne kadar param kaldığını ogrenemiyorum önceden ogreniyordum geçici bırakalı diyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*