HGS KARA LİSTE
Hızlı Geçiş Sistemi ile birlikte karayollarındaki trafik sıkışıklığının önemli oranda önüne geçilebilmesi sağlanabiliyor. Özellikle araç sayısının her geçen gün hızla artış gösterdiği Türkiye’deki trafik sorunları araç sürücülerinin önemli sorunlar ile karşı karşıya kalmasına yol açabiliyor. Trafikte seyreden farklı araç sınıflarından araçların bulunuyor olması ve özelliklerinin önemli farklılıklar içeriyor olması dolayısıyla araç sahiplerinin araç sınıfına göre HGS kartı alması gerekiyor. Eğer araç sahipleri farklı araç sınıfına ait HGS kartı ile HGS gişelerinden geçiş yaparlarsa, sistem tarafından otomatik olarak tespit edilmektedir. Köprü ve otoyol geçiş ücreti tahsil edilse de araç sahibi takip altına alınır ve uyarı gerçekleştirilir.

HGS Kara Listeye Kimler Alınır?

Farklı araç sınıfı HGS kartı ile HGS gişelerinden geçiş yapan araç sürücüleri, aynı davranışı sürdürmeye devam ederse, araç sahibinin HGS hesabı askıya alınarak, HGS kara liste içerisine alınacaktır. HGS kara liste içerisinde yer alan araç sahiplerinin işlem gerçekleştirebilmeleri oldukça zorlu olduğu gibi herhangi bir ihmal veya hata yapmamaları gerekiyor. PTT tarafından HGS kara liste uygulamaları ile hem kullanıcılar uyarılmakta hemde sınıflandırılmaktadır.

2

HGS Kara Listeye Alınmamak İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı Geçiş Sistemi kapsamında belirlenen araç sınıflarına uygun HGS etiketi alınması ve bu etiketlerin başka araçlarda kullanılmaması gibi HGS şartlarının doğru biçimde yerine getirilmemesi gerekiyor.. Böylelikle HGS kara liste içerisinde yer alınmaz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*