HGS DEN KAÇAK GEÇİŞ YAPILDIĞINDA NE YAPILMALIDIR?
Köprü ve otoyol gişelerinin bulunduğu kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi, araçların duraksama yapmadan, seri geçişler yapabilmesini sağlayan özel ve teknolojik bir geçiş sistemidir. OGS ve KGS gibi ücretli geçiş sistemlerinde araç sürücülerinin araçlarını gişede durdurmaları ve kart okutmaları trafiğın yoğun olduğu bu noktalarda trafiğin durma noktasına gelmesine yol açıyor. Bu durumun yarattığı önemli trafik sorunları nedeni ile kullanılmaya başlanan Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde artık köprü ve otoyol ücretli geçiş noktalarında araçlar durmadan geçiş ücretini ödeyerek, geçiş yapabiliyor.

HGS Nasıl Alınır?

Hızlı Geçiş Sistemi kart alımları için araç sahiplerinin araç ruhsatları ve nüfus cüzdanları ile PTT şubelerine bireysel başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu başvurularda verilen HGS çipi, aracın ön camında kolay görünen bir noktaya yerleştiriliyor. Bu sayede her seri geçiş esnasında HGS çipi ve HGS gişesi iletişime geçerek, araç durmaya gerek kalmadan geçiş ücreti ödenebiliyor.

kacak1

HGS Geçiş İhlalinde Ne Olur?

Araç sürücülerinin HGS bakiye yetersizliği, HGS araç sınıfına uygun olmayan şeritten geçişi gibi çeşitli sebeplerden dolayı HGS gişelerinden yapılan yasa dışı geçişlerde HGS geçiş ihlali cezası uygulanıyor. Bu tür durumlarda uygulanan ceza miktarı oldukça yüksek olduğu gibi geçiş ücretinin 11 katına kadar maddi ceza uygulanmaktadır.

HGS Geçiş İhlali Sonrası Ne Yapılmalı?

HGS gişelerinden yapılan hatalı ve kaçak geçişlerde araç sürücülerinin plakasına uygulanan HGS cezaları PTT HGS Müşteri Hizmetleri web portalından geçiş ihlali sorgulaması ile öğrenilebiliyor. Ayrıca bankalar veya PTT şubeleri aracılığıyla son ödeme tarihinden önce HGS geçiş ihlali cezası ödemesi yapılmalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*