HGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kapsamında Türkiye’deki köprü ve otoyol geçişlerinden faydalanmak isteyen araç sürücülerinin HGS başvurusu yapması gerekiyor. Tüm Türkiye’deki köprü ve otoyol ücretli geçiş noktalarında daha modern ve daha kaliteli bir hizmet standardının yakalanabilmesi ve trafikte yaşanan sıkışıklığın önüne geçilebilmesi amacı ile Hızlı Geçiş Sistemi geliştirildi. PTT Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından geliştirilen Hızlı Geçiş Sistemi’nden yararlanmak isteyen araç sürücülerinin HGS kart sahibi olması gerekiyor.

HGS Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi başvuruları için tercih edilebilecek alternatif yöntemler bulunuyor. HGS kart almak isteyen araç sürücülerinin kullanabilecekleri başvuru yöntem alternatifleri ise tüm PTT şubeleri ve bankalardır.

hgs

*PTT HGS Kart Başvurusu: Araç sürücüleri HGS kart alımı için başvurularını tüm Türkiye’deki herhangi bir PTT şubesinden gerçekleştirebiliyor. PTT HGS kart başvurusu için araç sürücülerinin araç ruhsatı ve nüfus cüzdanı belgelerini yanında bulundurması gerekiyor. Başvuru işlemleri sırasında adres ve iletişim bilgileri de veriliyor. Alınan HGS kartının belirlenen kısmının kopartılarak, aracın ön camında kolay görünen bir noktaya yapıştırılması gerekiyor.

*Banka HGS Kart Başvurusu: Araç sürücüleri HGS kapsamında anlaşmalı olunan banka ile iletişime geçilerek, pratik yoldan HGS kartı alınabiliyor. Ayrıca bankaya verilecek otomatik HGS bakiye yükleme talimatı ile de HGS kartı bakiyesi yer zaman yeterli düzeyde tutulabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*