EMNİYET ŞERİDİ İHLALİ CEZASI SORGULAMA
Trafikte sürücü ve yaya güvenliğinin sağlanabilmesi amacı ile uygulanan farklı trafik kuralları bulunuyor. Bu trafik kuralları arasında özellikle emniyet şeridinin boş yere kullanılmaması en önemli faktörlerin başında geliyor. Araçların çeşitli sebeplerden karşı karşıya kaldıkları acil durumlar ve ambulans, polis ve itfaiye gibi toplum araçlarının geçiş önceliği sağlayabilmesi amacı ile bulunan emniyet şeridinin boş yere ihlal edilmesi durumunda cezai yaptırım gerçekleştiriliyor. Emniyet Denetleme Sistemi (EDS) trafikte emniyet şeridi ihlallerinin tespitinde kullanılıyor ve tespit edilen emniyet şeridi ihlallerinde ağır cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Emniyet Şeridi İhlal Tespiti

Emniyet şeridinin bulunduğu noktalarda yerleştirilen ileri nesil teknoloji ürünü Elektronik Denetleme Sistemi sayesinde artık araçların emniyet şeridini ihlal etmeleri halinde anında tespit edilerek, araç plakası üzerinden emniyet şeridi ihlal cezası uygulanıyor. Bu yüzden araç sürücülerinin gereksiz yere emniyet şeridini geçmemeye özen göstermeleri gerekiyor. Özellikle büyük şehirlerde sürücülerin geçiş üstünlüğü bulunan araçların hareket alanında önemli kısıtlamalara yol açmasının önüne geçilebilmesi amacı ile başlatılan emniyet şeridi ihlali cezasında önemli oranlarda zamda gerçekleştirilerek, caydırıcı arttırılması amaçlanıyor.

emniyet

Emniyet Şeridi İhlal Ceza Sorgulama

Emniyet şeridini ihlal ederek, Elektronik Denetleme Sistemi’ne yakalanan araç sürücülerine uygulanan emniyet şeridi ihlalleri internetten sorgulanabiliyor. Emniyet şeridi ihlal cezası sorgulama işlemleri;

* Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web portalındaki ‘Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’ ekranından isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileriyle gerçekleştirilebiliyor.

*GİB İnternet Vergi Dairesi ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ ekranından plaka(varsa özel plaka), T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgileri ile emniyet şeridi ihlal cezası sorgulama yapılabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*