D2 BELGELİ ARAÇ SORGULAMA
Trafikte yolcu ya da mal taşımacılığı gibi işler yapacak kişilerin işlemlerini yapabilmesi için mevzuatta belirtilen tüm kriterleri yerine getirmesi gerekir. Bu kriterler arasında en önemlisi ise yolcu taşımacılığı yapacak kişiler için D2 belgesinin alınmasıdır. Tarifesi ve süresi belli olmaksızın yolcu taşımacılığı için kendine göre seferler düzenleyen, daha önceden planlanan bir kerelik gezi gibi durumlarda yolcu taşımacılığı yapan ve seyahat acenteliği belgesine sahip olan kişilere D2 belgesi verilmektedir. D2 belgesi olmadan herhangi bir yolcu taşımacılığı yapılamaz. Şahsi araçlar ile yapılacak gezilerde D2 belgesi aranmazken, toplu ve ticari amaç için yapılacak, otobüs gibi araçlar ile ulaşımın sağlandığı gezi ve etkinlerde D2 belgesi şartı aranmaktadır.

D2 Belgeli Araç Nasıl Sorgulanır?

D2 belgeli araç sorgulama işlemlerinde kişiler aşağıda yer alan bağlantıdan yararlanabilir. Bağlantı aracılığı ile online D2 belgeli araç sorgulama sayfasına erişim sağlayacak kişiler ilk olarak aşağıdaki ekrana ulaşacaktır.

arac-yetki

Bu ekranda kişilerin D2 belgeli araç sorgulama yapabilmesi için e devlet girişi yapması istenmektedir. E devlet üyeliği ile sisteme giriş yapan kişiler ise sonrasında aşağıdaki ekrana ulaşmaktadır.

d2

D2 belgeli araç sorgulama hangi araç için yapılacaksa, o aracın plaka bilgisi yukarıda görülen boş plaka alanına girilmelidir. Plaka alanına girildikten sonra ilgili araç için sorgulama yapılarak sistem tarafından işlemler sonuçlandırılacaktır. Sonuç sayfasında kişiler kolay bir şekilde bilgi alabileceği bir şekilde bilgiler yayınlanmaktadır. Bu açıdan kişiler sorun yaşamadan ya da zorlanmadan D2 belgeli araç sorgulama ile ilgili işlemlerini yapabilmektedir. Üstelik sadece D2 için değil, trafikte kullanılan diğer belgeler için de benzer şekilde e devlet üzerinden yardım alınabilirsiniz.

D2 BELGELİ ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*