ARAÇLARDA PASTA CİLA
Pasta cila uygulaması birçok araç sahibinin en az bir defa da olsa yapmak durumunda kaldığı özel ve zahmetli bir uygulamadır. Bu anlamda çok ciddi bir uzmanlık ve malzeme niteliği ister. Oldukça hassas bir işlem olan pasta cila uygulamasını boya koruma uygulaması ile karıştıran sürücüler olabilmektedir.

Pasta Cilanın Etkileri

Fakat bu iki işlem arasında önemli ayrımlar söz konusudur. Pasta cila işlemi dediğimiz gibi çok daha özel bir işlemdir ve asla kötü malzemeyi kötü işçiliği kaldırmaz. Burada yapılacak hataların bedeli ağır olabilmektedir. Bu uygulama teknik olarak ne şekilde gerçekleşmektedir, ne kadar sürer, öncesinde ve sonrasında ne tür bir işlem yapılır, hangi malzemeler kullanılır gibi sorular kaliteli bir pasta cila için önemli kriterlerdir diyebiliriz. Pasta uygulaması sayesinde aracınızın hasar gören bölümlerinde zımpara işlemi yapılır ve otomobilin boyaları inceltilir. Bu işlem sonunda da yani boyalar daha parlak ve zarif bir hal alacağı için bir nevi yenilenmiş olur. Pasta cila işlemi araba boyasına yeni bir katman sağlar.

Bu yönüyle boya koruma işleminden tamamen ayrılır. Pasta cila işlemini tavsiye etmeyen şahıslar söz konusudur. Bu kişiler boya koruma işlemi için de benzer düşünceleri savunmaktadır. Bu tip düşünceler tamamen bilinçsiz ve temelsiz zeminlerden beslendiği için yanlış yorum ve algılara sebep olmuştur. Pasta cila işleminin ne denli başarılı ve doğru bir işlem olduğunu ancak arabanıza bir kere yaptırdığınız zaman kavrayacaksınız diye düşünüyorum. Yoksa bu tip yargılardan kurtulmanız gerçekten çok zor olacaktır.

Fakat bu işlem sağlıklı derken yine de bazı şeyleri atlamamak da gerekiyor. Mesela bu işlemi her yerde herkese yaptırmamak gerekiyor. Bunun altını önemle çizmek istiyorum. Çünkü pasta cilayı nitelikli yapan temel şey kullanılan materyalin düzeyi. Yoksa yöntem olarak pasta cilanın zaten belli bir tekniği vardır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*