ARAÇ SORGULAMA UYGULAMASINA DÜZENLEME
Araç sorgulamaları ile ilgili pek çok kurum tarafından hizmet sunulurken Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından e devlet üzerinden sunular hizmette güvenlik açısından büyük Bir tehlike fark edilmiş ve bu nedenle de uygulama üzerinde bir düzenlemeye gidilmiştir. Önceki yıllarda vatandaşların araç plakası girerek yardım alabildiği araç sorgulama hizmeti artık tüm araçların sorgulanabildiği bir hizmet olmaktan çıkarılmış ve sadece vatandaşları kendi adına kayıtlı araçlar için sorgulama yapabileceği bir hizmet durumuna getirilmiştir. Bu nedenle artık tüm araçlar hakkında bilgi almak söz konusu değildir.

Vatandaşların sadece plaka bilgisini girerek araçları pek çok yasal durumu hakkında bilgi alabilir olması araç sahiplerinin güvenlik açısından sıkıntı yaşamasına yol açmış ve aynı zamanda izinsiz Bir şekilde birilerinin yayınlanması da bu konuda pek çok hakkın ihlal edilmesine yol açmıştır.

Bu tür durumların yaşanmasının ardından kurum tarafından alınan karar gereği e devlet üzerinden sorulan araç sorgulama hizmetlerinde sınırlama getirilmiş ve bu sınırlama dahilinde vatandaşların istediği araç için bilgi alabilmesi göndermiştir. Yeni sistem ile birlikte vatandaşların istediği Araç hakkında bilgi alabilmesi mümkün değildir. Sistemde kayıtlı araçlar için bilgi alınabilirken bu araçlarda sadece vatandaşların adına kayıt edilmiş ve noter üzerinden satışı yapılmış araçları kapsamaktadır. Vatandaşların özellikle ikinci el araç almadan önce yaptığı sorgulamalar artık yapılamayacağından dolayı kişilerin bu tür durumlara karşı önlem alınabilmesi de mümkün olmayacaktır. Aracın çalıntı ya da rehin gibi durumları hakkında e devlet dışındaki bir hizmet üzerinden sorgulama yapılabilmesi ve bilgi alınabilmesi mümkün değildir. Kişilerin kendi araçları hakkında bilgi alabilmesi adına https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama bağlantısı kullanılması gerekir. Bu bağlantı üzerinden erişim sağlanan ekranda ise kişi üzerine kayıtlı bir araç bulunmuyorsa kişilere şöyle bir mesaj yayınlanır.

arac


2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*