ARAÇ SES SİSTEMİ NEDİR?




Bir aracın dış veya iç modifiyesinin yanı sıra en cezp edici kısmı ses ve görüntü sistemleridir. Ses ve görüntü sistemleri araç içersinde ki şoför ve yolcular için keyifli yolculuk geçirmeleri için yapılan modifiye çeşididir.

Öncelikle ses sistemlerini incelersek; subwoofer, component, amfi, tweeter, kapasitör, hoparlör ve teyptir. Subwoofer ses sisteminin bas ihtiyacını karşılayan bir cihazdır. Çap, güç, bobin başlıca seçicilik gösteren özellikleridir. Her bas için değişiklik gösteren kabinler vardır. Eğer uygun kabin seçilmez ise amfi veya subwoofer zarar görebilir veya seste bozulmalar olabilir. Component ise midi ve tiz sesleri veren ve yine çap, güç, bobin açısından farklılıklar gösterebilir. Tweeter ise diğerlerine nazaran küçük ebatlara sahip olup güç bakımından diğerlerinden azdır. Fakat sadece tiz sesleri verdiği için bu güç olumlu yönde etki gösterir.

Araç Ses Sistemi İşleyişi

Hoparlör araçtaki ses sisteminin sadece midi sesini karşılamaktadır. Şu ana kadar bahsettiğimiz tüm cihazların çalışması ve iyi bir verim alınması için gerekli olan en önemli ve en hassas parçası olan amfiyi seçerken genel olarak ses sisteminizin gücü baz alınarak ayrıca bütün cihazların güçleri hesaplanarak uygun amfi alınması lazım. Aksi taktirde güçsüz bir amfi takmanız diğer cihazlarına kalıcı zararlar verebilir.

Amfi hoparlör için gereken gücü sağlayan veya diğer bir deyiş ile teypten gelen sesi yükselterek ve dengeleyerek hoparlör, component, tweeter ve subwoofera vermektedir. Eğer çok güçlü bir ses sistemi yapıyorsanız, amfilerinizi yakmamanız için ve aküyü yememeniz için kullanılması zorunlu görülen diğer bir cihazda kapasitördür. Kapasitörün asıl görevi aküden gelen enerjiyi içerisinde depolayarak amfi ve teybe düzenli ve dengeli elektrik aşımı sağlamaktadır. Teyp ise çeşitli model, marka ve özelliklerde olabilir. Bu özelliklerin bazıları; cd çalar, kaset çalar, sd kart çalar, usb çalar, video format oynatıcı, navigasyon, geri görüş kameralı, internet bağlantılı, televizyon gibi seçicilik gösterilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*