ARAÇ REHİN KALDIRMA
Günümüz modern toplumun yaşantısında insanlar çeşitli nakit ihtiyaçları için banka ve özel kredi kuruluşlarından kredi hizmeti almak durumunda kalıyor. Ancak banka ve özel kredi kuruluşları tarafından sunulan bu kredi hizmetlerinden yararlanabilmek için bir teminat gösterilmesi gerekiyor ki günümüzde bu konuda genel olarak araçlar öne çıkıyor. Pek çok kişi banka veya özel kredi kuruluşları tarafından sunulan kredi hizmetlerinden yararlanabilmek için araçlarını teminat olarak gösteriyor ki bu durum araç rehini oluşmasına yol açıyor.

Aracın üzerinde banka veya özel kredi kuruluşları tarafından uygulanan bir rehin durumu bulunuyor ise araç için herhangi bir işlemin yapılması mümkün olmuyor. Bu sebeple de günümüzde özellikle ikinci el araç alım-satım işlemleri öncesinde alınacak aracın rehin durumunun olup, olmadığının sorgulanması gerekiyor. Rehin araç durumu için günümüzde araç rehin kaldırma işlemleri gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Araç Rehini Nasıl Kaldırılır?

Araç üzerinde uygulanan rehin durumu, araç ruhsatına kadar işleniyor. Bu sebeple de tüm rehin durumu kalktıktan sonra tek tek araç rehin kaldırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Araç rehin kaldırma işlemleri için gerekli olan bazı evraklar bulunuyor. Araç rehinin kaldırılması için yapılacak işlemlerde gerekli olacak evraklar ise;

*Rehin kaldırma işlemi için noter başvurusu ve noter onaylı rehin kaldırma yazısı

*Rehin uygulamasını gerçekleştiren banka ve kurumlardan rehin durumunun sona erdiğine ilişkin yazı

*Araç ruhsatı evraklarıdır. Bu belgeleri eksiksiz ve hatasız olarak hazırlayan kişiler Trafik Büro Amirliği’ne başvuruda bulunulması gerekiyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*