ARAÇ HASAR GEÇMİŞİ SORGULAMA
Araçların kaza bilgileri sistemlere kayıtlı olduğundan araç hasar geçmişi sorgulama gibi işlemler yapılabilmektedir. Önceki yıllarda hasar ile ilgili kayıtların TRAMER adı verilen kurum tarafından tutulması nedeniyle araç hasar geçmişi sorgulama gibi işlemler aynı zamanda araç tramer sorgulama olarak da adlandırılmıştır. Her ne kadar farklı isimler ile adlandırılsa da hizmetlerde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu bakımdan sizler de kolay bir şekilde sunulan hizmetlerden yararlanabilir ve araç hasar geçmişi sorgulama yapabilirsiniz.

Araç hasar geçmişi sorgulama işlemlerinde kişilerin internet üzerinden yapabileceği bir işlem bulunmamaktadır. Araçların kaza durumlarının öğrenilmesi için SMS servisi kullanılmaktadır. SMS servisi aracılığı ile yapılacak sorgulama işlemlerinde kişilerin kolay bir şekilde kaza bilgilerine erişmesi sağlanmaktadır. Fakat sorgulama yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, SMS servisi için uygun mesajların gönderilmesidir. Mesaj gönderme noktasında bilgi almak ve uygun bir şekilde mesaj göndererek araç hasar geçmişi sorgulama yapmak isteyen kişiler aşağıdaki resimde görüldüğü gibi mesaj göndermesi gerekmektedir.

arac

Araç Hasar Geçmişi Nasıl Sorgulanır?

Yukarıda görüldüğü gibi mesaj bölümüne araç plakasının girilmesi ile birlikte sistem tarafından ilgili plaka için sorgulama yapılacak ve sonuç kişilere rapor halinde gönderilecektir. Araçların yaptığı kazalar çok olsa dahi, tüm kazaların detaylı bilgileri kişilere gönderilecektir bu açıdan araç hasar geçmişi sorgulama yaptıktan sonra eksik bilgi alınması söz konusu değildir. Kişilerin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin 5664 numaralı SMS servisine gönderilecek tüm mesajlar, kayıtlara göre yanıtlanmaktadır. Bu bakımdan farklı araç plakaları üzerinden de araç hasar geçmişi sorgulama yapılabilmektedir. Fakat yapılacak her sorgulamada kişilerin hatlarından 4 Türk Lirası ücret alınacaktır. Bu nedenle kişilerin yararlanılacak hizmetlerin ücretli olduğunu unutmaması gerekmektedir.  İlgili araç sorgulama hizmetlerinin detayları için kurum resmi sitesi ziyaret edilebilir.


3 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*