ARAÇ HASAR BİLGİSİ DÜZELTME
Genel olarak araç ticaretlerinde sıklıkla karşılaşılan araç hasar bilgisinin eksik veya hatalı olması durumunun yarattığı önemli boyutlardaki mağduriyet dolayısıyla Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından bu alanda çözüm sağlayacak yeni bir dijital hizmete başlandı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SGBM)adı verilen bu hizmet ile artık araç hasar bilgisi merkezi bir sistem içerisinde güncel ve ayrıntılı olarak depolanıyor ki bu dijital ve mobil sorgulamalara imkan veriyor. Özellikle SGBM OTOKONTROL 5664 hizmeti sayesinde SMS ile araç hasar bilgisi öğrenilebiliyor.

SGBM OTOKONTROL SMS Hizmeti

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin SMS hizmeti OTOKONTROL 5664 hizmeti ile son derece kolay bir şekilde araç geçmiş ve güncel hasar kayıt bilgilerine ulaşılabiliyor. Bu hizmet sayesinde;

*Araç hasar bilgisi
*Eksper raporu
*Değişen parça
*Mağdur bilgileri
*Trafik poliçeleri
*Hayat poliçeleri bilgileri en ayrıntılı şekilde öğrenilebiliyor. SGBM OTOKONTROL 5664 hizmetinden yararlanmak için tüm operatörler (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) için telefonun kısa mesaj bölümünden 5664’e araç plakasını göndermek yeterlidir.

SGBM Araç Hasar Bilgisi Düzeltme

Yapılan sorgulamalar ile kayıt altındaki hasar bilgisinde/bilgilerinde hata olduğunun tespit edilmesi durumunda ise itirazda bulunma hakkı bulunuyor. Vatandaş, SGBM Destek Talep Yönetim Sistemi’ndeki ‘Hasar İtiraz Formu’ ile araç hasar kayıt bilgisine itirazda bulunabiliyor. Hasar itiraz formunda;

*İletişim Bilgileri
-Ad
-Soyad
-Telefon
-E-Posta

*SMS/WEB Hasar Bilgileri

-Araç bilgileri (plaka, şasi numarası)
-Yapılan sorgulama bilgileri (sorgulama tipi, kaynak tipi, sorgulama yapılan cep no, sorgulama tarihi)
-İtirazda bulunulan hasar kısımlarının eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekiyor ki aksi halde itiraz formu geçersiz sayılmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*