ARAÇ BORÇ SORGULAMAAraç borç

Araçlar için araç borç sorgulama yapacak kişilerin pek çok konuda sorgulama yaparak aracın durumunu kontrol etmesi gerekmektedir. Araçlar için yapılacak sorgulamalarda trafik cezası, vergi borcu gibi durumlara bakılması ile birlikte araç borç sorgulama işlemleri de yapılmış olacaktır. Bu bakımdan kişilerin araç borç sorgulama işlemlerinde tüm hizmetlere ait borç durumunu sorgulayarak konu ile ilgili bilgi alması gerekmektedir.

Trafik Cezası

Araç borç sorgulama için kişilerin trafik cezası sorgulama konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesini ziyaret etmesi yeterli olacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından araçların trafik cezası olup olmadığını öğrenilmesi amacıyla oluşturulan ceza sorgulama formunun kullanılması bu konuda yeterli olacaktır.

MTV Sorgulama

Araçların vergi konusundaki durumunu kontrol etmek için ise Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi kullanılmalıdır. İnternet Vergi Dairesinde yer alan hizmetler arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi de bulunduğundan dolayı kişiler ilgili seçimi yaparak kolay bir şekilde vergi durumunu kontrol edebilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi bir yıl içerisinde iki defa alınan bir ödeme olduğu için vatandaşların herhangi bir aksama yapması halinde vergi borç durumuna düşebilmektedir. Bu nedenle ödenmemiş vergiler nedeniyle borç oluşan kişiler bu borcu sorgulama yaparak öğrenebilir. Üstelik mevcut borçların ödenmesi konusunda da online olarak kolay bir şekilde işlemleri yapılabilmektedir.

Trafik cezası ödemek isteyen ya da ödenmemiş vergi borçlarını ödemek isteyen kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili sayfasını ziyaret ettikten sonra ilk olarak borç sorgulama yapması ve sonrasında ekranda olan borçlar üzerinden ödeme adımlarının takip edilmesi gerekir. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan tüm borçları hem öğrenilmiş olacak hem de ödenecektir. Bu bakımdan araçlar için araç sorgulama yapılmasının yanında ödeme imkanı da olduğundan dolayı tüm işlemler yapılabilecektir.


9 Comments Posted

  1. 07cjb04 plakalı motorsikletin trafik borcunu daha doğrusu bütün borcunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*