ARAÇ BANDROL BORCU ÖDEME
Teknoloji ve internetin devlet kurumlarında yaygın kullanımına başlanmadan önce fiziki evrak işlemleriyle gerçekleştirilen yasal ve resmi işlemlerde çeşitli kavramlar kullanılıyordu. Araç bandrol borcu da bu kavramlardan birisi olarak geçmişteki yerini aldı. Teknoloji ve dijital işlem öncesi dönemde araç bandrolü olarak adlandırılan motorlu taşıt vergisi günümüzde dijital işlem kolaylığı sunuyor olması dolayısıyla bu kavram artık kullanılmıyor.

MTV Araç Bandrol Borç Sorgulama

Türkiye’de araç sahibi olan her vatandaşın yılda iki defa olmak üzere 6 aylık süreçler halinde ödemekle yükümlü olduğu bir vergi sistemi olan Motorlu Taşıt Vergisi teknolojik sistemler öncesinde bandrol olarak nitelendiriliyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı her ne kadar dijital hizmet altyapısını kullanmaya başladıktan sonra bandrol kavramını kullanmıyor olsa da motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde halen pek çok kişi işlemlerini bandrol borcu ödeme şeklinde gerçekleştiriyor.

Yıl içerisinde ocak ve temmuz aylarında ilk/ikinci dönem şeklinde ödemesi yapılan motorlu taşıtlar vergisine ilişkin olarak araç sahiplerinin borç ve MTV taksit miktarını öğrenebilmeleri için dijital hizmet sunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın dijital şubesi İnternet Vergi Dairesi üzerinden MTV sorgulama yapılabiliyor. MTV sorgulaması için İnternet Vergi Dairesi’nin ‘Motorlu Taşıtlar Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ ekranında;

*Plaka(varsa özel plaka)
*T.C. kimlik numarası/Vergi kimlik numarası
*Tescil tarihi bilgilerinin eksiksiz ve doğru olarak girilmesi gerekiyor. Bu sorgulamayla tespit edilen MTV borcu da online olarak ödenebiliyor.

MTV Araç Bandrol Borç Ödeme

GİB İnternet Vergi Dairesi web sayfasında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartları aracılığıyla araç bandrol borcu ödeme işlemleri gün içerisinde 02:00-22:00 saatleri arasında online olarak gerçekleştirilebiliyor.

ARAÇ BANDROL BORCU ÖDEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*