TRAMER KAYDI SORGULAMA
Araçların hasar ve kaza kayıtlarının tutulması, tramer adı ile adlandırılmaktadır. Bu bakımdan tramer kaydı sorgulama işlemleri araçların kaza ile ilgili durumlarını öğrenilmesi için yapılmaktadır. Tramer kaydı sorgulama yapmak isteyenlerin herhangi bir online servisten yararlanması mümkün olmadığından dolayı bu konuda sadece SMS servisi kullanılmalıdır. SMS servisi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Fakat tramer kaydı sorgulama yapmak isteyen ve mesaj göndererek tramer kaydı talebinde bulunan kişilerin ücret ödemesi gerekmektedir. Servisler ücretli olduğundan dolayı her bir sorgulama için 5 TL’lik bir işlem ücreti ödenmelidir. Bu ücretin mobil hatlardan tahsil edilmesi gerekirken, bakiyesinde yeterli işlem ücreti bulunmayan kişilerin herhangi bir tramer kaydı sorgulama gibi işlem yapması mümkün olmayacaktır.

tramer kaydı sorgulama yapmak isteyenler için örnek bir mesaj gönderimi aşağıdaki gibidir. Sorgulama ve bilgi alma konusunda sorun yaşayan kişiler için aşağıdaki resim iyi bir rehber olacaktır.

arac

Resimde de görüldüğü üzere araçlar hakkında bilgi alınması için sadece plaka bilgisinin girilmesi yeterlidir. Plakanın yazılması ardından ise mesaj 5664’e gönderilmelidir. Bu mesajın gönderimi sonrasında ise sistem tarafından araca ait herhangi bir kaza kaydını olup olmadığı kontrol edilecektir bu kontrol sonrasında hazırlanacak rapor yine kişilere gönderileceğinden dolayı kişiler kolay bir şekilde araçların kazalarını öğrenmesi mümkün olacaktır. Gelen mesajda araçların hangi tarihte kaza yaptığı, yapılan kazalardaki hasarlar gibi tüm detaylar yer aldığı için tramer kaydı sorgulama yapacak kişiler kaza dair herhangi bir soru işareti kalmayacaktır. tramer kaydı sorgulama dışında araçların değişe parçası gibi durumlar hakkında da bilgi alabilmesi mümkündür. Fakat bu tür durumlar için kişilerin farklı sorgulama yapması gerekmektedir. Bu kapsamda SBM tarafından sunulan sorgulama hizmetlerinden yararlanılması yeterli olacaktır.

arac


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*