TRAFİK CEZASI SORGULAMAceza

Trafik cezası sorgulama işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi kullanılmalıdır. Sitede yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama uygulaması sayesinde gerekli tüm işlemler yapılabilmektedir. Ücretsiz bir şekilde sizler de trafik cezası ve otopark sorgulama yapabilirsiniz.
Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Aşağıdaki bağlantıdan yararlanarak trafik cezası ve otopark sorgulama sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. Sayfaya giriş yapıldığında sorgulamaların yapılabilmesi için hazırlanan form açılacaktır. Form aşağıdaki gibi olmalıdır.

ceza sorgulama

Yukarıda trafik cezası sorgulama için açılan formda; isim, soy isim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri girilmeli ve ardından doğrula butonuna tıklanması gerekmektedir.

ceza sorgulama ekrani

Ardından yukarıdaki ekrandaki görüldüğü gibi yapılacak 4 farklı işlem arasından seçim yapmanız istenecektir. Trafik cezası sorgulama işlemleri için araç plakasına yazılan ceza sorgulama bölümüne tıklanması gerekmektedir.

trafik ceza

Tıklanma işlemleri sonrasında yukarıdaki gibi bir ekran açılacak ve kişilerin tekrar bilgi girmesi istenecektir. Girilecek bilgiler için araç ruhsatına bakılması gerekmektedir. Ruhsatta yer alan tescil belge seri ve no için ruhsatın sağ alt köşesinde yer alan harf ve numaralar kullanılmalıdır. Örnekte de gösterildiği gibi bu bölümde AA111111 şeklinde olan bir numaranın kullanılması gerekmektedir.

Bilgilerin girilmesinin ardından trafik cezası sorgulama yapılacak ve var olan tüm cezalar döküm halinde listelenecektir. Eğer ceza bulunmuyorsa, cezanın olmadığına dair bir mesaj yayınlanacaktır.


6 Comments Posted

  1. Araçlarının sokaklardan ve caddelerden trafik ekipleri tarafından çekilmesin ceza yazılması gerekiyorsa yerinde yazılsın vatandaş böyle uygulama istiyor saygılar.

  2. E devlet şifresi ile bu sorgulama yapılıyorken neden böyle bir uygulama. Maksat hizmetsunmakmı ?yoksa vatandaşın parasınımıalmaktır.bunu lütfen biri açıklasın

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*