RUHSATA LPG İŞLETMEME CEZASI
 

Araç kullanıcıları en büyük sorunların başında kesinlikle araç yakıt tüketimi geliyor. Özellikle Türkiye’de dünyanın en pahalı benzininin kullanılıyor olması insanların araçlarında yakıt tüketimi konusunda oldukça yüksek maliyetler ile karşı karşıya kalmasına yol açıyor ki bu durumda alternatif yakıt sistemlerine olan ilginin her geçen gün artmasına yol açıyor. Bu noktada LPG ekonomik ve yüksek performansı ile araç sahiplerinin alternatif yakıt tercihi olarak ön plana çıkıyor. Ancak LPG yakıt sistemini kullanabilmek için gerçekleştirilecek fiziki uygulamaların yanı sıra gerekli olan prosedürlerinde doğru şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Aksi halde ruhsata LPG işletmeme cezası ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Ruhsata LPG İşletme

Aracına LPG yakıt sistemi taktıran araç sahiplerinin LPG montaj faturası itibariyle en geç 1 ay içerisinde muayene gibi işlemleri tamamlayarak ruhsat değişikliği için Trafik Şube’ye başvuruda bulunulması gerekiyor. Burada 1 aylık süreç muayene giriş süresinden ziyade ruhsata LPG işletme sürecidir.

Ruhsata LPG İşletmeme Cezası Nedir?

Ruhsata LPG işletmeme cezası uygulamaları iki farklı biçimde uygulanıyor. Bu kapsamda;

*LPG montajından sonra muayene tarihine kadar beklenmesidir. Ruhsata LPG işletilmemesi durumunda herhangi bir standart kontrol yada kaza anında tespit edilmesi durumunda 80 TL + 10 ehliyet ceza puanı uygulanmaktadır. Ayrıca bu durumda aracın trafikten men edilmesi söz konusu olur.

ceza

*LPG montaj faturasından sonraki 1 aylık süreç içerisinde aracın muayene girmesine rağmen ruhsata LPG işletilmemesi durumunda 1 aylık sürecin ardından Trafik Tescil Şube aracılığıyla LPG işletme işlemleri için başvuruda bulunulması durumunda yine aynı ceza uygulanır. Ancak bu durumda aracın trafikten men edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca 15 günlük periyot içerisinde bu ruhsata LPG işletmeme cezası ödenirse yüzde 15’lik indirimden faydalanılabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*