PLAKADAN KAZALI ARAÇ SORGULAMATrafik kazası
Trafik kazası

Plakadan kazalı araç sorgulama işlemlerini yapacak kişilerin internet üzerinden bu konu üzerinde herhangi bir hizmetin sunulmaması nedeniyle Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sunduğu SMS servisinden yararlanması gerekmektedir.

Bu açıdan plakadan kazalı araç sorgulama işlemleri sadece SMS üzerinden sağlanabilmektedir. Alınacak bilgilerde araçların yaptığı kazalar ile ilgili detaylı bilgilerin sunulması sayesinde araç sürücüleri ya da araçlar hakkında bilgi almak isteyen kişiler kolay bir şekilde kazalar hakkındaki detaylara ulaşabilecektir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin güvencesi ile sunulan hizmetlerde 4 Türk Lirası işlem ücreti alınacaktır. Bu açıdan sorgulama yapacak kişilerin işlem için gerekli ücreti de ödemesi gerekmektedir.

Plakadan Kazalı Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan kazalı araç sorgulama işlemlerinin yapılması sırasında vatandaşların sahip olması gereken tek bilgi plakadır. Plaka üzerinden yapılacak plakadan kazalı araç sorgulama işlemlerinde kişilerin araç plakasını 5664’e göndermesi yeterlidir.

Belirtildiği gibi yapılacak sorgulamalar sonrasında kişilerin plakaya ait tüm kaza bilgilerini ulaşması için SMS ile rapor gönderilecektir. Gönderilen raporda eğer araçların kaza yapmış ise kaza bilgileri sunulacaktır. Fakat sistemde kayıtlı herhangi bir kaza bulunmuyorsa kişilere kazası olmadığına dair bir mesaj gönderilecektir. Araçlar için yapılacak sorgulama işlemleri sayesinde kişilerin istediği zamanda istediği araç için kaza bilgisine ulaşması mümkün kılınmış durumdadır. Bu bakımdan sizler de sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Plakadan sorgulama yapacak kişilerin SMS bölümüne aşağıdaki resimde yer alan yer aldığı gibi plaka bilgisini girmesi yeterlidir. Bu konuda herhangi bir hatanın yapılması, Türkçe karakter kullanılması ya da belirtilen mesaj şablonun dışına çıkılması halinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin SMS servisi tarafından hata mesajı gönderilecek ve işlem yapılmayacaktır. Fakat bu tür durumlarda ücret alınmayacaktır. Bu bakımdan hata yapan kişiler sorun yaşamayacaktır.

Hasar kaydı sorgulama


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*