PLAKA İLE ARAÇ SORGULAMA NEREDEN VE NASIL YAPILIR?
Plaka üzerinden kişilerin araç sorgulama yapabilmesi adına geçtiğimiz dönemlere kadar e devlet üzerinden sorgulama yapılsa da artık e devlet üzerinden tüm araçlar için sorgulama yapılamamaktadır. Kişilerin internet üzerinden araç sorgulama yapabilmesi adına kendi araçları üzerinden sorgulama yapması gerekmektedir.

Plaka ile araç sorgulama konusunda e devlet üzerinde bu değişiklik yapıldığı gibi kişilerin e devlet dışında tercih edebileceği kaynaklar da bulunmaktadır. Bu kaynaklar arasında Sigortam 360 bulunmaktadır. İlgili sitede plaka üzerinden araç kaza bilgilerinin alınması mümkün olmaktadır. Bu işlemlerde kişilerin bilgi alması adına ücretli bir şekilde işlem yapması gerekmektedir. Bu bakımdan araçların kaza gibi durumları hakkında bilgi almak isteyen kişilerin Sigortam 360’ı kullanması oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Plaka ile araç sorgulama konusunda diğer bir kaynak ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi de kullanılabilir. Site üzerinden sunulan hizmetlerin yanı sıra SMS servisi üzerinden de kişiler bilgi alabilme hakkına sahiptir. SMS servisi ücretli olduğu gibi site üzerinden yapılan sorgulamalar tamamen ücretsizdir

SMS servisi ile birlikte kişilerin Sigortam 360 sitesinde olduğu gibi kişilerin bilgi alması mümkün kılınmıştır. Araç plakasının yazılarak 5664’e gönderilmesinin ardından sistem tarafından araç plakası üzerinden kaza bilgileri gönderilecektir. Bu gönderme sonrasında kişilerin plaka bilgilerini incelemesi yeterli olacaktır.

Araların kaza durumu hakkında bilgi almak isteyen kişilerin bu detaya dikkat etmesi yeterli olduğu gibi kişilerin ücretli bir şekilde işlem yapması gerekmedir. SMS üzerinden yapılan sorgulamalar 5 TL ile ücretlendirilmekte ve her bir sorgulamada sadece tek bir araç için bilgi alınabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*