PLAKA DEĞİŞTİRME NASIL YAPILIR?
Araçlarda plaka değişikliği kişilerin isteğine göre yapılabilmektedir. Fakat bu konuda pek çok belge istendiği için kişiler tarafından çok tercih edilen bir işlem değildir. Buna rağmen kişilerin plaka değiştirme işlemlerini yapmak istemesi halinde aşağıda yer alan adımları takip etmesi ve belgeleri temin etmesi yeterlidir.

Plaka değişikliği yapılması için ilk olarak konu ile ilgili dilekçenin hazırlanması gerekmektedir. Dilekçe ile birlikte kişilerin değiştirme masrafı için ücret ödemesi gerekecektir. Trafik plakasının değiştirme işlemleri araç sahibi tarafından yapılması gerektiği de unutulmaması gereken önemli detaylardan birisidir. Plaka değiştirme için kişileri temin etmesi gereken belgeler ise şöyledir;

  • Nüfus cüzdanı aslı.
  • Araca ait eski trafik ve tescil belgesi ile plakalar.
  • Zorunlu mali sorumlul​uk sigorta poliçesi.
  • Şoförler odasından nakil talep dosyası.

Kişilerin araçların plaka değişikliğini yapması sırasında araçlar üzerinde herhangi bir vergi borcu ya da trafik cezasının bulunmaması ve araç muayenesinin de yapılmış olması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılması ile birlikte kişiler plaka değişiklik işlemlerini kurumlar üzerinden yürütebilmektedir.

Plaka değiştirme işlemlerini yapan kişilerin plaka seçim şansı da olduğu gibi plaka seçeneklerinden beğenilen bir plaka tercih edilebilir. Bu sayede plaka değişikliği yapıldığı gibi aynı zamanda kişilerin istediği ve sevdiği bir plakanın kullanılması sağlanabilmektedir. Plaka değişikliği yapan kişilerin ücret konusunda ise güncel dönem içerisindeki tarifelere uygun bir şekilde ödeme yapması gerekecektir.

arac


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*