OTOMOBİLLERDE ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ




Otomobillerde de özel tüketim vergisi zaman zaman kampanyalar dahilinde satıcı firma tarafından karşılansa da genellikle fiyatlara dahil edilmektedir. Ancak engelli vatandaşlarımız için 5 yılda bir olmak üzere bizzat kullanacakları özel tertibatlı araçlara mahsus olarak ÖTV muafiyet hakkı vardır. Ancak 5 yıl dolmadan önce deprem, yangın, sel, heyelan gibi doğal afetler veya kaza sonucu aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda kişinin ikinci kez özel tüketim vergisi muafiyetinden yararlanma hakkına sahiptir.

Açıklanan verilerde son yılda özel tüketim vergisi kapsamında toplam 64,2 milyar lira tahsil edildi. Bu tutara tiryakilerin katkısı 15,9 lira, alkollü içkilerden toplanan toplam vergi ise 3,9 milyar lira olarak açıklandı. ÖTV’nin en çok kazanç sağladığı ürünler ise 33,6 milyar lira ile petrol ve doğalgaz ürünleri oldu. Bilindiği gibi son yapılan benzin indiriminden önce Türkiye en pahalı akaryakıtı satan 2. ülkeydi. Şans oyunlarından ise toplanan özel tüketim vergisi ise 528 milyon lirayı buldu.

Otomobiller başta olmak üzere farklı sektörlerde alınan özel tüketim vergisi, devlet için iyi bir gelir kaynağı olurken, vatandaşların çok daha fazla bir ücret ödemesine neden olmaktadır. Bu nedenle de zaman içerisinde vergilere yönelik pek çok tepki de vatandaşlar tarafından devlete gösterilmiş durumdadır.

Otomobil fiyatlarının Türkiye’de yüksek olmasının en önemli nedenlerinden birisi devlet tarafından uygulanan vergi politikaları olduğu gibi yurt dışında çok uygun olan araçların sınırlar içerisinde girmesi ile bilrikte fiyatları çok daha artmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*