OGS PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ
OGS alan bir araç sürücüsünün yeni bir araç alması halinde OGS plaka değişikliği ile sistemi yeni aracında da kullanması mümkündür. Bu konuda online olarak da işlem yapılabilmektedir.

OGS plaka değişikliği için resmi olarak bilgilendirme yapıldığından dolayı kişilerin belirtilenlerin dışına çıkmaması gerekir. Buna göre OGS plaka değişikliği için bankalara müracaat edilmesi gerekmektedir. Bankalar üzerinden yapılacak işlemler sayesinde gerekli değişiklik sağlanacak ve OGS yeni araçta da kullanılacaktır.

OGS plaka değişikliği için online olarak değişiklik yapılabilecek bankalar Garanti Bankası ile İş Bankası’dır. Online bankacılık sistemlerinin kullanılması ile birlikte OGS plaka değişikliği online olarak yapılabilir. Fakat belirtilen bankaları kullanamayacak durumdaki kişilerin Ziraat Bankası ya da Vakıfbank şubelerine gitmesi gerekmektedir. Şubelerde yapılacak işlemlerde yeni belgeler istenmektedir. Bu nedenle aracın ruhsat fotokopisi, kimlik fotokopisi, vergi kimlik numarası ve son olarak devir işlemi için dilekçenin yazılarak teslim edilmesi gerekmektedir.

ogs2

Böylece kişilerin OGS plaka değişikliği için talep işleme konacak ve kısa sürecek işlemler sonrasında değişiklik sağlanacaktır. Kişilerin ilgili işlemleri yapması ile birlikte OGS kullanımında herhangi bir sorun olmayacaktır. OGS’de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aboneliğin kayıtlı araçta kullanılmasıdır. Bu nedenle araç için OGS plaka değişikliği yapılana kadar kişilerin kesinlikle yeni araçlarında OGS kullanmamalıdır.

OGS’nin kullanılması halinde kaçak geçiş yapılmış olarak sistemler uyarı verecektir. Bu nedenle de kişilere plaka üzerinden ceza kesilecektir. Ceza ödemek istemeyenlerin plaka değişikliği yaptıktan sonra işlemlerini yapması gerekir. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan yeni araçta da OGS kullanılabilir. HGS ve OGS işlemlerinde kişilerin belirtilen detaylara dikkat etmesi çok önemlidir. Cezaların yüksek olması nedeniyle olası bir hata da yüksek meblağlar ödenmesi gerekecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*