NOTER ARAÇ SATIŞ İŞLEMLERİ
Günümüzde otomobil piyasasında yaşanan hızlı gelişim ile birlikte hem sıfır hem de ikinci el araç piyasasında model ve marka konusunda zengin bir çeşitlilik bulunuyor. Bu zengin çeşitlilik özellikle modern toplum yaşantısı içerisinde insanların otomobillere olan ilgisiyle oluşurken, araç ticaretlerinde de önemli bir aktifliğin yakalanmasına neden oluyor.

Türkiye’de özellikle ikinci el araç alım-satım piyasası son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Bu durum özellikle araç satarken veya alırken hangi yolların izleneceği, devir işlemleri için başvurunun nereye yapılacağı ve bu işlemlerin masraflarının ne kadara çıkacağı gibi konular en çok merak edilen konuların arasında yer alıyor.

Araç Satış İşlemleri İçin Neden Noter Gerekli

Günümüz modern Türkiye’sinde ikinci el araç alım-satım işlemlerinde araç satışı noter aracılığıyla gerçekleştirilir. Öncelikli olarak araç devir işlemleri esnasında iki tarafın kendi aralarında yapacakları adi sözleşme sadece kiralama için geçerli olacağından satışın onaylanması söz konusu olamaz.

Noter Araç Satış İşlemleri İçin İstenen Evraklar

Bir aracın satış işlemleri için öncelikli olarak motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi engellerin bulunmaması gerekiyor. Herhangi bir borcu bulunmayan aracın satışı kapsamında devir işlemleri için noter tarafından istenen belgeler ise;

*Ruhsat veya tescile ilişkin geçici belge
*Trafik belgesi
*T.C. kimlik numarası
*Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, avukat kimliği ve pasaport)
*Vekalet durumunda gerekli vekaletnameler

Belgelerin geçerliliği ve sorunsuzluğu ile birlikte noter tarafından elektronik sistem üzerinden devir işlemleri gerçekleştirilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*