KULLANILMIŞ LASTİK NEDEN ALINMAMALI?
Araçlarda kullanılan lastiklerin de bir pazarı olduğu gibi çoğu kişi yeni bir araç alırken bu ikinci el lastikleri tercih etmektedir. İkinci el olarak satılan lastiklerin alınmaması gerekir. Araçlarda hayati tehlikeye yer vermemek adına kişilerin güvenli bir sürüşü tercih etmesi gerekmektedir. Bu durumda da kesinlikle araçlarda ikinci el, kullanılmış lastik alınmamalıdır. Az kullanılmış dahi olsa lastikler araçlarda sorun yaratabilecek ve istenmeyen kazaların olmasına neden olabilecektir. Bu nedenle kişilerin lastik konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

İkinci el lastiklerde, lastiklerin aşınma durumu ve aşınma yerleri farklı olacaktır ve yeni bir araca takılmasında pek çok sorun yaratabilecektir. Ayrıca bu lastikler ile birlikte fren mesafesi de uzayacak ve olası durumlarda kişilerin kaza yaparak, hayati tehlike yaşayabilecektir.

Bu tür durumların yaşanmaması adına lastiklerin sıfır alınması ve kullanım sırasında da lastik kontrolünün yapılması gerekmektedir. Lastiklerden herhangi birinde zarar görülmüşse, kontrolü sağlanarak gerekli görüldüğü takdirde yenisiyle değiştirilmelidir. Böylece yol tutuşta çok önemli olan araçlar için güvenli bir sürüş elde edilebilir.

lastk2

Araçlardaki lastikler için dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise araçlarda yaz ve kış dönemlerinde uygun lastiklerin seçilmesidir. Özellikle kış dönemlerinde kaygan yollara karşın kayma ya da frene bastığında durmama gibi durumlar yaşanabileceği için uygun lastiklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu tür durumlara dikkat edilmesi ile birlikte kişilerin araçlarda sorun yaşaması oldukça düşük bir ihtimal olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*