HGS YETERSİZ BAKİYE
Otomobil teknolojisinde yaşanan hızlı gelişim ile birlikte artık dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de karayollarında yer alan araç sayısında yüksek oranlarda artışlar yaşanıyor. Bu durum trafikte yeni sorunların ve ihtiyaçların ortaya çıkmasına yol açıyor. Trafikte yaşanan bu tip durumlara ilişkin olarak ise çözüm amacı ile genel itibari ile teknolojiden yararlanılıyor. Özellikle karayollarındaki köprü ve otoyol ücretli geçiş gişelerinde kullanılan OGS ve KGS gibi ücretli geçiş sitemleri yerine HGS sistemi kullanılmaya başlandı.

HGS Nedir?

PTT Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ortak çalışması ile geliştirilen Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) trafikte yaşanan ücretli geçiş gişeleri kaynaklı trafik sıkışıklığının önüne geçilebilmesine yardımcı oluyor. Mobil altyapıya sahip olan HGS ile araç sürücüleri artık ücretli geçiş gişelerinde durmuyor ve seri geçişler ile geçiş ücretini gerçekleştirerek, köprü ve otoyol kullanabiliyor. Araçların ön camında kolay görünen bir noktaya yerleştirilen HGS etiketine HGS gişelerinden geçiş yapabilmek için önce bakiye yüklemesi yapılması gerekiyor. Ancak HGS yetersiz bakiye durumunda araç sürücüleri, HGS gişesinden yasadışı şekilde geçiş yapmak durumunda kalıyor ve HGS geçiş ihlali cezası uygulamasıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu yüzden düzenli HGS bakiye sorgulama yapılması HGS güncel bakiyesinin takibine imkan verir.

mobil

HGS Bakiye Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi bakiye durumunu PTT Genel Müdürlüğü’nün PTT HGS Müşteri Hizmetleri web portalından veya Karayolları Genel Müdürlüğü çağrı merkezinden öğrenebilmek mümkündür. HGS bakiye sorgulama işlemi için araç sürücüleri öncelikli olarak PTT HGS Müşteri Hizmetleri’ne üye oluyor. Daha sonra bakiye durumunu internete bağlanabildiği her yerden gerçekleştirebiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*