HGS KÖPRÜ OTOYOL GEÇİŞ ÜCRETLERİ
Türkiye’de karayolları üzerinde köprü ve otoyol ücretli geçiş gişeleri bulunuyor. Tüm Türkiye’deki her otoyol ve köprü girişinde araçların geçiş yapabilmesi için kullanılan ücretli geçiş gişeleri bulunuyor. Özellikle yap-işlet-devret mantığı çerçevesinde Türkiye’de yapılan köprü ve otoyollar dolayısıyla araç sürücüleri otoyol ve köprü geçişi yapabilmek için belirli geçiş ücretleri ödemek durumundadır. Köprü ve otoyol ücretli geçiş gişelerinden geçiş yapabilmek için araç sürücülerinin HGS kart almaları gerekiyor. Ayrıca her araç sınıfına göre HGS gişelerinden tahsil edilen HGS geçiş ücreti farklı oranlardadır. HGS geçiş ücretleri Hızlı Geçiş Sistemi’nde kullanılan 5 farklı araç sınıfına göre belirleniyor.

HGS Geçiş Ücretleri

Tüm Türkiye’de karayollarındaki köprü ve otoyol ücretli geçiş gişelerinde yeni geçiş yapılan bir sistem olması nedeni ile Hızlı Geçiş Sistemi ücretlerinde yüzde 20’lik bir indirim bulunuyor. Ancak kısa bir süre önce bu indirim hizmet başlangıcındaki teşvik amacı ile uygulandığından kaldırıldı. Buna göre Türkiye’de otoyollarda en kısa mesafe için 1.8 TL olan geçiş ücreti yüzde 20’lik teşvik indiriminin kaldırılması ve yüzde 16’lık zammın ilave edilmesiyle birlikte 2,5 TL’ye çıktı. Bu fiyatlandır köprü geçiş ücretlerinde ise 3.4 TL olan geçiş ücretinin yüzde 20’lik teşvik indiriminin kaldırılması ve yüzde 16’lık zammın ilave edilmesiyle birlikte 4.75 TL’ye yükseldi.

hgs1

HGS Köprü Otoyol Geçiş Ücreti Sorgulama

Karayolları Genel Müdürlüğü araç sürücülerinin köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin geçecekleri mesafeye göre ne kadar olduğunu kolayca hesaplayabilmelerine yardımcı olacak dijital bir sorgulama hizmeti sunuyor. Araç sürücüleri;

*Otoyol
*Giriş gişesi
*Çıkış gişesi
*Araç sınıfı bilgilerini girerek otoyol ücreti hesaplamasını gerçekleştirebiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*