HGS DEVRETME
Karayollarındaki köprü ve otoyol ücretli geçiş noktalarında aktif olarak kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi kapsamında araç sürücülerinin geçiş yapabilmeleri için almak zorunda aldıkları HGS kartı bireysel olarak hazırlanıyor. HGS kartının aracın plakası ile eşleştiriliyor olması sadece o araç için kullanılabilmesine yol açıyor. HGS kart alımı esnasında da araç sahiplerinin araç ruhsatı ve nüfus cüzdanı ile bireysel başvuru yapıyor olmaları da HGS kartının sadece tek araç için kullanılmasındaki en önemli etkenlerden birisi olarak ön plana çıkıyor.

HGS Devir Yapılır mı?

HGS kartı üzerinde araç sahibinin araç plakası, T.C. kimlik numarası, iletişim ve adres bilgileri yer alıyor. Bu yüzden sadece tek bir araç için kullanılabilmekte olan HGS kartı için uygulanabilecek herhangi bir HGS devretme imkanı bulunmuyor. Araç sahipleri HGS kartlarını devredemediklerinden dolayı başta araç satışı olmak üzere pek çok sebepte HGS iptali başvurusunda bulunması gerekiyor.

HGS devir olur mu, HGS devretme, HGS devir, HGS devir işlemleri2

HGS İptali

Hızlı Geçiş Sistemi kartını iptal ettirmek isteyen araç sahipleri tüm Türkiye’deki PTT şubelerine başvuruda bulunarak kolay bir şekilde HGS kartlarını iptal ettirebilmektedir. Aracın üzerinde yer alan çipin iptal edilmesi nedeni ile yeni bir HGS çipi verileceğinden 35 TL ödenmesi gerekmektedir. Bu işlem sayesinde iptal edilen önceki HGS kartında bulunan HGS bakiyesi de yeni çipe aktırılıyor. İçerisine bakiye yüklemesinden sonra yeni araçta HGS kartını kullanabilme şansına sahip olunuyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*