HES KODU NASIL ALINIR?
HES KODU NEDİR?

Hes kodu; korona virüs salgınının tüm dünyası etkilediği bu dönemde ülkemizde Sağlık Bakanlığı eliyle vatandaşlarımızın covid-19 hastalığı çerçevesinde içerisinde bulundukları risk durumunu gösteren ve kurumlarla bunu paylaşan kare kod uygulamasıdır.

Hayat Eve Sığar adı altında tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunulan uygulama sayesinde kontrollü hayata geçiş kolay ve güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Kontrollü hayat kapsamında ulaşım, seyahat, ziyaret, avm, restoran, kafe, devlet daireleri ve yoğun cadde ve sokakların tümünde istisnasız hes kodu uygulaması yapılmaktadır.

Hes kodu sayesinde toplu taşıma ve insanların yoğun olarak bulundukları yerler ve kurumlar daha güvenli hake gelmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu alma işlemini üç ayrı yöntem ile almak mümkündür.

Kişisel hes kodunuzu yada 18 yaşını doldurmayan çocuklarınızın hes kodu işlemlerini;

 • Sağlık Bakanlığının ücretsiz hizmeti olan Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını ( IOS ve Android) akıllı cihazlarınıza indirerek oluşturabilirsiniz. Bu yöntem akıllı telefonları olanlar tarafından daha çok tercih edilebilir.
 • Sms yolu ile 2023 sms hattına mesaj yollayarak hes kodunuzu oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken;
  • Telefonunuzun sms bölümüne giriş yaparak HES yazın aralarda bir boşluk bırakmak şartı ile sırasıyla; T.C. no, T.C. Kimlik Seri numarasının son 4 hanesini ayrıca hes kodunun ne kadar süreyle kullanmak istiyorsanız o süreyi (gün sayısı şeklinde) yazıp 2023 numaralı SMS hattına gönderin.
 • Mavi Kartı olan vatandaşlarımız yada TC kimlik numarakarı 97, 98, 99 ile başlayan vatandaşlarımız; HES yazarak aralarda bir boşluk bırakacak daha sonra sırayla; T.C. no, doğum yılı ve hes kodunu kullanmak istediği süreyi (gün sayısı şeklinde) yazıp 2023 numaralı SMS hattına gönderecek.
  • Yabancılar ise Pasaport bilgilerini kullanarak hes kodu işlemlerini yapabilirler. Buna göre yapılması gereken; HES yazarak aralarda bir boşluk bırakın daha sonra sırayla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazın ve 2023 numaralı SMS hattına gönderin.
 • E Devlet üzerinden hes kodu işlemlerini yapabilirsiniz.
  • E Devlet sistemine giriş yapın daha sonra e devlet Sağlık Bakanlığı sayfasından HES Kodu işlemleri bölümünden hes kodu üretme, hes kodu silme, hes kodu sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.
 • Ayrıca 18 yaşını doldurmayan çocuklarınız içinde e devlet sistemini kullanarak hes kodu alabilirsiniz.

 Nasıl Kullanılır?

Oluşturmuş olduğunuz HES kodu muhatabınıza (bunlar kişi yada kurum olabilir) ileterek sorgulama yapılıp sizin covid 19 açısından hastalık risk durumunuz kontrol edilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*