GÜMRÜK ARAÇ SORGULAMA
Gümrük’te takılan araçlar için özel bir uygulamaya gidilerek tasiş adı ile satışa çıkartılmaktadır. Tasiş araç satışı ya da tasiş araç sorgulama işlemleri uygulanmaktadır. Tasiş araç ile ilgili sorgulama yapmak isteyenlerin online olarak açılan sorgulama formunu kullanması yeterlidir. Form aracılığı ile yapılacak işlemlerde kişiler hangi bölgede hangi aracın satışa çıkacağını öğrenebilir. Bu sayede ihalelere girerek araç alabilecek kişiler, piyasaya göre daha ucuz araç alma şansına sahiptir. Tasiş araç satışında kişilerin ÖTV ve KDV ödemelerini de araç alımında yapması gerekir. Bu nedenle yaklaşık araç fiyatı kadarlık bir ücretin de vergi olarak ödenmesi gerekir.

Araç sorgulama yapacak kişiler için çevrimiçi olarak sorgulama formuna girilmesi yeterlidir. Formun genel görümünü şöyledir;

tasis

Bu ekranda ilk olarak kişilerin formu doldurması gerekir. İhtiyaç ve alınmak istenen bililere göre formun doldurulmasının ardından sistem tarafından kriterlere uyan tüm araçlar listelenecektir böylece kişiler listeleme üzerinden yapacağı inceleme sayesinde genel bir bilgi alabilir. Online olarak yapılacak işlemler sayesinde tüm araçların incelenmesi ve araç özelliklerinin öğrenilmesi mümkündür.

sorgu

Bu açıdan ön inceleme internet üzerinden yapılabilir. İnceleme sonrasında alınmak istenen araçlar için ise resmi prosedürler takip edilerek satın alma yoluna gidilebilir. Pek çok aracın satışa çıktığı gümrük araç için belirtilen gümrük araç sorgulamanın yapılması yararlı olacaktır. Fakat belirtildiği gibi araçların fiyatlarının yanında ÖDV ve KDV gibi ek ödemelerin de olduğu unutulmamalıdır. Gümrük araç sorgulama yapacak kişiler aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilir. Bağlantı aracılığı ile direk gümrük araç sorgulama ekranına erişim sağlanarak, ekran üzerinden işlemlere başlanabilir. Sizler de sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

GÜMRÜK ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*