ENGELLİ KART
Metrobüs ve istasyonlar engelli vatandaşların kullanıma göre düzenlenmiştir. Bu nedenle de engelli vatandaşlar hiçbir zorluk yaşamadan metrobüs ile yolculuk yapabilmektedir. Engelli vatandaşlar için yapılan bu düzenleme ayrıca ulaşım fiyatlarında da görülmektedir. Engelli kart adı verilen metrobüs kart türü engelli vatandaşların kullanımına sunulmuştur.

Engelli kart, yasadaki kriterleri taşıyan engelli vatandaşlara verilmektedir. Engelli kart alırken 10 TL gibi bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Yine kayıp ve yenileme durumlarında da 10 TL’den başlayan ödemeler yapılmalıdır.

Kart alımındaki bu ücrete karşı engelli kart sahibi olan vatandaşlardan ulaşımda ücret alınmamaktadır. Tamamen ücretsiz bir şekilde ulaşımın yapılmasını sağlayan engelli kart, engeli bireylere devletin bir desteği olmaktadır.

Engelli kart için bireysel ve kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir. Bu sayede iş yerleri de bünyesinde çalıştırdığı engelli bireyler için kurumsal olarak kart çıkartabilmektedir. Kart çıkarabilmek için engelli durumunu gösterir bir belge ile vesikalık fotoğraf yeterli olmaktadır. Kart başvurusu aynı gün sonuçlanmadığı için buna dikkat etmek gerekir. Belirli bir zaman sonra unutulan kartlar sahibine teslim edilmez ve belediye tarafından imha edilmektedir.

Tüm bunlar doğrultusunda engelli bireylerin rahat bir şekilde ulaşım yapması adına istasyonlardan metrobüse kadar her ayrıntıyı düşünen yerel yönetimler ücret konusunda da büyük bir imkan yaratmaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu engelli kart ile ulaşım, engelli vatandaşların yaşamını biraz olsun iyileştirebilmektedir.

Engelli Kart Müracat

Engelli kartı almak isteyenlerin mutlaka engelli raporu ile birlikte müracaat etmesi gerekirken, yapılacak bu başvurunun ardından kişiler adına hazırlanacak kart ile birlikte kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilecek. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda kişilerin mutlaka kendisinin kullanması gereken kartı, başka birilerine vermemesi istenirken, bu tür durumlarda cezai işlemler uygulanabildiği de açıklanmıştır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*