ELEKTRİKLİ MOTOSİKLETLERDE MTV ÖDEMESİ VAR MIDIR?
Motorlu taşıtlar vergisi yola çıkan ulaşımda kullanılan araçlar için ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Bu vergi türünde pek çok araç ve ulaşım aracı için soru işaretleri bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’de son yıllarda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan elektrikli motosikletler için herhangi bir motorlu taşıtlar vergisi ödemesini olup olmayacağı sorgulanmaktadır. Bu konuda en doğru kararın ve bilginin alınabilmesi adına mutlaka motorlu taşıtlar vergisi kanununun incelenmesi gerekmektedir.

Motorlu taşıtlar vergisi kanununun 197 sayılı düzenlemesinde tanımlar başlıklı 2. maddesinde detaylı bir şekilde açıklamalar yapılmıştır. Burada yapılan açıklamada motorlu taşıtların kapsamının ne olduğu ve motorlu taşıt ifadesinin ne anlama geldiği açıklanmıştır ve bu açıklama doğrultusunda kişilerin motorlu taşıtlar vergisini hangi araçlar için ödemesi gerektiğine belirlenmiştir.

Bu kapsamda elektrikli motosikletler için herhangi bir ifade yer almamaktadır. Aynı zamanda motosikletler içinde motorun olması şart koşulmuştur. Aynı kanunda belirtilen diğer bir ifadede silindir hacimlerinin önemine vurgu yapıldığı gibi elektrikli motosikletler da herhangi bir silindirin olmaması bu konuda tanımlara girmemesi ve vergi alınmamasını sağlamaktadır.

Bu bilgiler dahilinde elektrikli motosiklet sahibi olan kişilerin motorlu taşıtlar vergisi ödemesine gerek yoktur. Yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece elektrikli motosikleti bulunan vatandaşların motorlu taşıtlar vergisinin ödemesi gerekmeyecektir. Elektrikli motosiklet sahipleri de belirtilenler dahilinde vergiden muaf tutulmakta ve vergi ödemelerini yapmasına gerek kalmamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*