DİZEL MOTORLAR YASAKLANIYOR!
Uzun zamandan beri dünyanın gündeminde olan dizel araçların kullanılmaması yönünde ilk resmi karar Almanya’da alınacak. Çevre konusunda diğer yakıt türlerine göre çok daha fazla salınım yapan dizel motorların kullanılmaması amacıyla Almanya Çevre Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Yapılan bu açıklama ile birlikte Euro 6 standartlarına uymayan araçların trafikten çekilmesi ve araç sahiplerine teşvik yapılması amaçlanmaktadır. Dizel araçların özellikle 1990 ile 2000 arasında üretilen modellerini hedeflendiği belirtilirken bu konuda kullanımında yoğun olması işlemlerin yapılmasını zorlaştırıyor.

Her ne kadar eski dizel motora sahip olan araçlar tarafından salınımlar fazla olsa da bazı markaların yeni teknoloji dizel motorlarında da benzer durumlar görülebilmektedir. Bu açıdan araçlardaki salınımın test edilerek bu konudaki kararının verilmesi öngörülürken araç sahiplerine de bu tür araçları satarak yeni araç alabilmesi konusunda yeniliklerin ve destek verileceği açıklandı. Dizel araçlar için alınan bu karar her ne kadar şu an Almanya için söz konusu olsa da yapılacak düzenlemeler de pek çok ülke için örnek olacak.

Çevre konusunda alınacak önlemler dahilinde dizel motorların kullanılmaması önümüzdeki yıllarda çok daha fazla gündeme gelebilir. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda piyasada kullanılan dizel araçların yaklaşık yarısının kriterlere sağlamadığı belirtilirken bu konuda yapılacak bir düzenleme Almanya’daki araç piyasasında da oldukça yüksek bir hareketlilik kazandıracak.

dd


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*