DİZEL MOTORLAR GERÇEKTEN EKONOMİK Mİ?
Son yıllarda otomobil markalarının araçları daha çok dizel motor seçeneği ile kullanıma sunması dizel motorların ekonomik olup olmadığı sorularını da akıllara getirmeye başladı. Dizel motorlar benzinli motorlara göre daha ekonomik ve daha iyi olabilir mi?

Dizel motorların yapısı gereği benzinli motorlara göre çok daha sesli bir çalışma tarzı vardır. Bu sesli çalışma çoğu kişi için istemeyen bir durum olduğu gibi dizel motorun avantajları göz önünde bulundurulduğunda ve son çıkan modeller olduğundan bu ses rahatsız edici değildir. Eski model ve özellikle 1990 ile 2000 yapımı dizel motorlar ses açısından çok daha yüksek bir gürültü yaratırken 2010 sonrasındaki modellerde bu gürültü daha çok minimuma indirilmiştir.

Dizel motorlar benzinli motorlara göre daha pahalıdır. Ayrıca parça sistemlerinde yine benzinli motorlara göre daha fazla masraf çıkartmaktadır. Fakat özellikle çalışma sisteminde dizel motorların daha az güç tüketmesi daha az yakmasını sağlamaktadır. Dizel motorların çalışma prensibinde turbo sistemi kullanılmaktadır.  Bu sistem otomobilin hızlanmasında diğer araçlara göre biraz gecikmeye neden olabilmektedir.

dizel

Dizel motorlar her ne kadar ekonomik olsa da çevreye benzinli araçlara göre daha çok sürüm yaymaktadır. Buna karşın çevreciliği değil, dizel motorların benzinli motorlara göre ekonomik olması daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Yeni yapılan dizel motorlarda ki performansın da yüksek tutulması bu konuda tercih yapılmasını kolaylaştırmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*