DEĞİŞEN PARÇA SORGULAMA
Araçlarda meydana gelen kazalar sonrasında sigorta firmaları ve eksperler tarafından yapılan araştırmalar ile birlikte araçlarda meydana gelen tüm kazaların detaylı bir şekilde raporlaması yapılmaktadır. Üstelik raporlama sonrasında işlemler bu rapor tutma ile sınırlı kalmayıp araçların hangi parçalarının değiştiği de belirlenmektedir.

Değişen parça bilgisi konusunda bilgi almak isteyen kişiler de online olarak sorgulama yapamasa da cep telefonları üzerinden değişen parça bilgisini öğrenebilmektedir. Araçlar ile ilgili her ne kadar pek çok bilgiye internet üzerinden erişim sağlanabilse de araçların değişen parçası ile ilgili bu konuda herhangi internet aracılığı ile bir işlem yapılması mümkün değildir.

SMS İle Araç Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan değişen parça sorgulama hizmetlerinde kişilerin cep telefonlarının mesaj bölümüne giriş yaparak uygun mesajı yazıp göndermesi yeterlidir. Değişen parça sorgulama işlemlerinde kişilerin araçlar için uzman raporu oluşturulması zorunludur. Bu açıdan eksper raporu olmayan araçlar için herhangi bir değişen parça bilgisi de sunulmayacaktır. Değişen parça sorgulama yapan kişilerin değişen parça sorgulamaları sonrasında herhangi bir bilgiye ulaşmaması araçların orjinal parçalarının olduğu anlamına gelmemektedir.

Eksper raporu olmayan ya da yapılan kazalar sonrasında tutanak tutulmayan araçların değişen parçaları resmi olarak kayıtlara geçirilmediği için yapılacak sorgulamalarda da bu konuda bilgi alınması mümkün olmayabilmektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan hizmetler de kişilerin plakadan değişen parça sorgulama gibi işlemler yapması için gerekli ücreti de ödemesi gerekmektedir. Her bir sorgulama 4 Türk Lirası ile ücretlendirilir. Bu nedenle kişilerin gerekli ücreti ödemesi gerekir. Sorgulama işlemlerini yapacak kişilerin aşağıdaki gibi mesaj göndermesi yeterli olacaktır. Her araç ve plaka için ilgili sorgulama işlemleri yapılabilir. Fakat her bir sorgulama için ayrı işlem ücreti ödenmelidir.

02-ERP


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*