ARAÇLARDA YAZ LASTİĞİNE NE ZAMAN GEÇİLİR?
Trafik mevzuatında yapılan değişiklikler sonrasında araç sahiplerinin kış ve yaz olmak üzere iki farklı uygun lastik kullanması zorunlu tutulmuştur. Araçlarda yaz lastiği ile kış lastiği kullanım süresi mevzuatlar ile belirlenmiş ve bu süreler içerisinde kişilerin araçlarında doğru lastik kullanılıp kullanılmadığı takip edilmektedir.

Yaz lastiği uygulaması için kanunlarda ön görülen süre 1 Nisan olurken, 1 Nisan tarihinden itibaren sürücülerin kış lastiği kullanımı zorunluluğu kalmamaktadır. Yaz aylarında kişilerin istediği lastiği kullanması mümkün olduğu için yaz aylarında herhangi bir takip yapılmaz.

Buna karşın kişilerin yaz lastiğine geçmek istediği durumlarda dahi hava şartlarının göz önünde bulundurması güvenli sürüş için önemlidir. Bu bakımdan kış lastiğinin kullanılması gerektiği +7 dereceye kadar kişilerin araçlarındaki lastiklerini çıkarmaması ve kış lastiği kullanmaya devam etmesi önerilmektedir.

Kış lastiğinin en önemli avantajı kış şartlarında gerek fren mesafesi, gerek yol tutuşu konusunda sağladığı avantajlardır. Bu bakımdan kişilerin duruma göre lastik seçimi yapması gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*