ARAÇLARDA MOTOR YIKANMALI MI?
Motor yıkama işlemi zor ve uzmanlık isteyen bir konudur. Çeşitli sebeplerden dolayı araç kullanıcıları motorlarını daha temiz kullanmak isterler. Bu sebepten dolayı amatörce bazı işlemlere tabi tutarlar. Ancak motor yıkama amatörlüğü kaldırmayacak kadar önemli bir işlemdir. Bunun asıl sebebi ise motorda bulunan elektrikli ve elektronik devrelerin suya karşı duyarlı olmasıdır. Kullanıcı eğer kendisi temizlemek istiyor ise bu konuda çok dikkatli olmalı ve gerekli tüm önlemleri almalıdır.

Plastik aksan üzerinde bulunan yağları, yağ çözeltici spreyler yardımı ile temizlemek mümkündür. Spreyi kullanıp üzerindeki yağları kabarttıktan sonra fırça yardımı ile temizliğe deva etmelisiniz. Tüm bu aşamaları yaparken ise elektronik devrelere karşı aşırı bir hassasiyet göstermek gerekmektedir. Aracın beyni olarak tabir edilen elektronik devreler üzerinde su ya da herhangi farklı bir sprey kullanılmamalıdır. Bu işlem çok sıklıkla yapılmamalıdır. Bu durum aracın hava ile temasını sağlam için uzun kullanımlar sonrasında kontrollü olarak yapılmalıdır. Alanında uzman olmayan kişilerce yapılacak bu işlemlerde sık görülen sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Yeni nesil araçlarda ise yıkama işlemi önerilmeyen bir işlemdir. Periyodik bakımlar sırasında yapılan temizlik işlemleri eğer daha önceden detaylı olarak yapılmış ise ilerleyen zamanlarda önce gözle yapılmalıdır. Aracınızı kullandığınız bölgelere bağlı olarak eğer motora çamur vb maddeler bulaşmış ise aracın performans ve sağlığı için yıkama işlemine tabi tutmak gerekir.

Yıkama işlemi alanında uzman kişilerce yapılmadığı takdirde geri döndürülemez boyutlarda hasarlar oluşturabilmektedir. Araç üzerinde yapılan kontrolsüz yıkama işlemleri sırasında motora çok yakından su tutulur ise araç üzerinde biriken suların temizlenmesi gerekmektedir. Sürüş esnasında problem yaşamamak amacı ile temizlik işlemi bittikten sonra araç belirli bir süre o bölgeler kuruyana kadar rölantide çalıştırılmalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*