ARAÇLARDA AKÜ BİTERSE NE YAPILMALIDIR?
Araçlarda en sık yaşanan arızalardan birisi akünün bitmesidir. Akü bitmesi, genelde açık unutulan radyo ya da farlar nedeniyle gerçekleşir ve bu durum uzun sürerse akü bir süre sonra tüm enerjini yitirir. Bu tür durumlara karşı kişilerin aküden dolayı aracın arıza yaptığını anlaması gerekir. Aküsü biten bir araçta güç kaybı yaşanır ve araç çalışmaz. Bazen akü nedeniyle araba hiç marj dahi almayabilir. Ayrıca akülerin üzerinde yer alan gösterge lambalarında da akünün durumu görülebilir.

Akünün bitmesi halinde akünün değiştirilmesi en makul seçenektir fakat acil durumlarda ve akünün değiştirilmesinin mümkün olmadığı anlarda kişilerin iki farklı seçeneği değerlendirerek aracını çalıştırması mümkündür.

Aracın itilerek vurdurma diye tabir edilen yöntem ile çalıştırılması en çok başvurulan yöntemdir. Bu yöntemde akünün biten enerjisi aracın ittirilmesi ile kazanılır ve araç ittirme ve vurdurma yöntemi ile çalıştırılabilir. Bu seçenekte araç çalıştıktan sonra bir müddet akünün kendini toparlamasına izin verilmesi ve en az yarım saat boyunca aracın çalışması önerilmektedir.

AKÜ

Aracın diğer çalıştırma yöntemi ise başka bir aracın aküsünden şarj etmektir. Bu seçenekte şarj kablolarına ihtiyaç olacaktır. Başka bir aracın aküsü ile bağlanacak akü, kısa sürede şarj olacak ve böylece araç çalışacaktır. Aküleri birbirine bağlarken + kutbun +, – kutbun da – bölümüne bağlanmasına dikkat edilmelidir. Bazı yeni model araçlar bu seçeneğe desteklemez.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*