ARAÇ SORGULAMAAraç sorgulama
Araç sorgulama

Vatandaşların araçları ile ilgili bilgi alabilmesi için yapması gereken araç sorgulama hizmetlerinden yararlanmasıdır. Araç sorgulama işlemleri oldukça farklıdır ve bu nedenle hangi bilgiye ulaşmak istiyorsanız, ilgili portal üzerinden araç sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Araç Sorgulama Çeşitleri Nelerdir?

Araç sorgulama çeşitleri, kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiştir. Bu bakımdan araçların ruhsat bilgilerini, kaza durumu, trafik cezası, sigorta bilgisini ve muayene durumu gibi çeşitli alanlarda sorgulama yaparak araç hakkında bilgi alınabilmektedir. Bu nedenle de kişilerin araçlar hakkında bilgi almak için yapacakları sorgulamalarda ilgili hizmetleri seçmesi ve site üzerinden sorgulama işlemlerini yapması gerekmektedir.

Sorgulama hizmetlerinin bir kısmı ücretliyken, bir kısmı da ücretsizdir. Bu nedenle kişilerin sorgulama işlemlerini yapmadan önce ücret kısmına da dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından oluşturulmuş SMS servisi üzerinden yapacağınız işlemler ücretlidir. Genel anlamda siteler üzerinden sorgulama yapılmasına izin verilmeyen ve SMS servisi gibi özel servisler aracılığı ile bilgileri size sunan hizmetler ücretlendirilmektedir. Yapılan sorgulamaların eğer servisler ücretli ise ücretler telefon hatları üzerinden alınmaktadır. Faturalı ya da faturasız olması fark etmeksizin telefon üzerinden ücret tahsil edilmektedir.

e devlet araç sorgulama

E Devlet Plakadan Araç Sorgulama

E Devlet plakadan araç sorgulama hizmetinde, araç plakasını ilgili alana girmeniz yeterli olacaktır. E Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapmak için ilk olarak portala giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş işlemleri için T.C. kimlik numaranızı ve devlet kapısı şifrenizi girerek hizmetlere ulaşmanız gerekir. Hizmetlere ulaştıktan sonra ise Emniyet Genel Müdürlüğü kurumunu seçerek ilgili sorgulama bağlantısına tıklamanız gerekir. Sorgulama alanında plaka bilginizi girmeniz gerekmektedir. İstediğiniz tüm araçların plaka bilgisini girmeniz mümkündür. Böylece araçların çeşitli bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

E Devlet plakadan araç sorgulama hizmeti ile genel olarak araçların ruhsat bilgilerine erişim sağlanmaktadır. Araçların trafiğe çıkış yılı, modeli, cinsi gibi bilgilerin yanında, araçların çalıntı ve rehin durumları da sonuçlar arasında yer almaktadır. Bu bakımdan almak istediğiniz araç ile ilgili sorgulamayı yaparak araç üzerinde herhangi bir hak ihlali olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SMS İle Araç Sorgulama

SMS İle Araç Sorgulama

SMS ile araç sorgulamada, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sağlanan SMS hizmetinden yararlanmanız gerekmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi 5664 numaralı SMS servisi üzerinden sms ile araç sorgulama yapabileceğiniz gibi pek çok konuda bilgi alabilirsiniz. Fakat her sorgulama için ayrı bir mesaj atmanız gerekmektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hizmetlerine erişim sağlamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesine giriş yapmanız gerekir. Hizmetler bölümüne giriş yaptıktan sonra hangi sorgulamayı yapacaksanız ilgili sorgulama için gereken bilgileri mesaj alanınıza girmeniz gerekmektedir. Böylece istediğiniz sorgulamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Mesaj attıktan sonra talebiniz işleme alınarak kısa süre içerisinde yanıtlanacaktır. Yanıt ise yine mesaj şeklinde olacaktır. Böylece gelen mesaj üzerinden ihtiyaç duyduğunuz bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

mtv-sorgulama

MTV İçin Araç Sorgulama

MTV araç sorgulama, araçların motorlu taşıt vergisi için bilgi almanızı sağlamaktadır. Yıl içerisinde iki taksit halinde ödenen motorlu taşıtlar vergisini ödemeyen ya da vergi durumunu sorgulamak isteyenlerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından online olarak sunulan internet hizmetlerinden yararlanması gerekmektedir. Böylece vergi durumunuzu görerek gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Üstelik sorgulamanızı yaptıktan sonra online olarak site üzerinden verginizi ödeme imkanınız da bulunmaktadır. Böylece hem online olarak vergi sorgulamanızı yapabilir hem de borcunuzu online olarak ödeyerek büyük bir kolaylık sağlayabilirsiniz.

Araç muayene sorgulama

Fenni Muayene İçin Araç Sorgulama

Muayene araç sorgulamasında ise aracınızın muayene durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Aracınızın muayene bilgilerini, ne zaman muayene olması gerektiğini öğreneceğiniz muayene sorgulama ile birlikte, muayene işlerinizi kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Üstelik online olarak yetkili kurum üzerinden sorgulama yapabilir, randevu alarak muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Tüm bu araç sorgulama hizmetlerinden yararlanarak araç sorgulama işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*