ARAÇ SORGULAMA KAPANDI MI?
E devlet üzerinden kullanıma sunulan araç sorgulama hizmetinden yapılan son değişiklik sonrasında pek çok vatandaşın araç sorgulamaya çalışması fakat sonuç alamaması sorun yaşanmasına yol açmıştır. Bu tür sorunların ardından akıllara araç sorgulama kapandı mı sorusu gelirken e devlet aracılığıyla sorulan araç sorgulama hizmeti bazı kısıtlamalar ile sürdürülmektedir.

E devlet üzerinden araç sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişiler için getirilen kriter kişilerin kendi üzerine kayıtlı olmayan araçlar hakkında sorgulama yapamamasıdır. Bu nedenle herkes sadece kendi aracı için bilgilere ulaşabilme şansına sahiptir.

E devlet üzerinden sunulan bu hizmet ekranına yine araç sorgulama bağlantıları üzerinden ulaşabilmeniz mümkün olsa da sadece kendi aracınıza dair bilgileri alacak olmanız bu konuda hizmetin kullanışlı olmamasına neden olmaktadır. E devlet üzerinden sunulan hizmetlerden bu nedenle vatandaşların yararlanamaması sağlanmıştır. Geçtiğimiz günlerde yapılan resmi açıklamayla duyurusu gerçekleştirilen araç sorgulama hizmeti bundan sonraki süreç içerisinde de eski sistemde olduğu gibi sorgulama yapılamaz durumdadır. Vatandaşların bilgi güvenliği nedeniyle başka araçlara dair araç bilgilerini ulaşamaması söz konusudur.

E devlet üzerinden sorulan bu araç sorgulama hizmetinin devre dışı kalmasının ardından kişilerin araçlar ile ilgili bilgi alabileceği tek resmi kaynak sigorta bilgi ve gözetim merkezidir. Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan SMS servisi sayesinde araçların kaza durumlarında değişen parça bilgilerine kadar pek çok detaya öğrenilmesi mümkündür.

Sunulan servislerde kişiler hakkında bilgi alınması söz konusu olmadığı gibi araçların ruhsat bilgileri gibi detaylı bilgilerin paylaşılması olmadığı için güvenlik sağlanmıştır ve bu açıdan ilgili hizmetler sayesinde araçların kazalarının erişim sağlanabilir. Sizler de Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinde yer alan sorgulama bağlantılarını kullanarak araçlar için çeşitli sorgulamalar gerçekleştirebilir ve telefon üzerinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.


1 Comment Posted

  1. çok kötü bir uygulama. ben ve ülke genelinde birkaç arkadaş hobi olarak bir internet sitesinde güncelleme yapıyorduk. fakat artık bu mümkün değil. halbuki orada kişilere ait hiç bir bilgi verilmiyordu. sağolsun devletimiz başka uğraşacak bir şey bulamadı. yazıklar olsun…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*