ARAÇ RUHSAT YENİLEME İŞLEMLERİ
Araç sahiplerinin de sıklıkla karşılaştıkları araç muayeneleri dolayısıyla araç ruhsatında bulunan yer konusunda sorun yaşanabiliyor. Araç ruhsatında yer kalmaması durumunda ise araç ruhsatının yenilenmesi gerekiyor. Bu yüzden günümüzde araç sahipleri tarafından araç ruhsat yenileme işlemleri gerçekleştiriliyor. Ancak Türkiye’de çok sayıda araç kullanıcısının/sahibinin bulunuyor olması ve düzenli olarak araç muayenelerinin yaptırılması yasal zorunluluğunun bulunması araç ruhsatı yenileme işlemlerinde önemli boyutlarda yoğunlukların yaşanmasına yol açıyor.

Araç ruhsatında muayene sayfası dolan kişilerin yaptırması gereken bu yenileme işlemi, randevulu olarak gerçekleştirilebiliyor. Araç ruhsatı yenileme işlemi için öncelikli olarak Emniyet Müdürlüğü’nün resmi web hizmetlerini kullanarak yenileme işlem randevusu alınması gerekiyor. Bu şekilde online randevu alımı için;

-Trafik tescil işlemleri (Bireysel işlemler)
-Tescil ve trafik belgesi tedbil işlem seçimi
-İşlem yapılacak Emniyet Müdürlüğü seçimi yapılarak uygun olan randevu tarih ve saati seçenekleri arasından uygun olanı tercih edilebilir.

Araç Ruhsat Yenileme İçin Neler Gerekli

Araç ruhsatı yenileme işlemleri için öncelikli olarak randevunun alınması gerekiyor. Daha sonra ise araç ruhsat yenileme işlemleri içi gerekli olan evrakları tümüyle eksiksiz ve doğru olarak hazırlamak gerekiyor. Bu evraklar ise;

-Araç ruhsat yenileme dilekçesi
-Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçe fotokopisi
-Nüfus cüzdanı fotokopisi
-Muayeneye tabi aracın muayene evrakları şeklinde listeleniyor. Bu evraklar hazırlanarak araç ruhsat yenileme işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ancak bu yenileme işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından araç ruhsat yenileme ücreti belirlendiğinin unutulmaması gerekiyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*