ARAÇ ÖTV SORGULAMA
Araçlarda özel tüketim vergilerinin yüksek olması, Türkiye’deki otomotiv sektöründe en çok yaşanan sorunlardan birisidir. Özellikle yurt dışındaki araç fiyatları ile Türkiye’deki araç fiyatları arasında yarı yarıya bir fark olması, kişilerin özel tüketim vergisi nedeniyle daha fazla ödeme yapmasına neden olmaktadır. Araç ÖTV sorgulama seçenekleri ile özel tüketim vergisi için ne kadarlık bir ödemenin yapılması gerektiği belirlenebilir. Bu konuda online olarak da bilgi alabilirsiniz. Fakat resmi olarak Araç ÖTV sorgulama yapılabilecek herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin özel firma ya da sorgulama sayfalarından yararlanması gerekecektir.

arac2

Online olarak yapılacak Araç ÖTV sorgulama sayesine güncel dönem içerisindeki özel tüketim vergisi durumu görülecektir. Kişilerin yapacağı online işlemler sayesinde bu konuda herhangi bir soru işareti yaşanmazken, ÖTV’nin sağladığı baz avantajlar da bulunmaktadır. Özellikle engelli bireyler için ÖTV indirimi gibi özel indirimler bulunduğundan dolayı kişiler, güncel mevzuattaki indirim seçeneklerini de değerlendirmelidir. Kolay bir şekilde yapılacak işlemler sayesinde kişiler herhangi bir zorluk yaşamadan ÖTV ile ilgili gerekliliklerini yerine getirebilecektir.

Araçlar için zorunlu olarak alınan ÖTV gibi ödemelerin yanında MTV de yer almaktadır. Araçlar üzerinden alınan vergi türlerinden bir diğeri olan motorlu taşıtlar vergisi için yine online olarak uyardım alınabilir.  GİB internet vergi dairesi aracılığı ile yapılacak işlemlerde kişilerin ne zaman ödeme yapması gerektiği, ödemenin ne kadar olduğu gibi tüm detaylar görülebilir. Üstelik ödemeler online olarak da yapılabilmektedir. Bu açıdan motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili işlemlerde kişilerin direk GİB sistemini kullanması yararlı olacaktır. İlgili sisteme giriş yapıldığında aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

mtv-sorgulama

Bu ekran üzerinde ilk olarak formun doldurulması gerekir. Form doldurulduktan sonra ise ekranda yer alan menüden seçimler yapılarak güncel MTV borçları görüntülenebilir.

MTV SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*